fbpx

Hakkımda

Merhabalar… İşte Benim Kısa Hikayem…

1988 yılının soğuk Kasım ayında, şu an yaşadığım yer olan Samsun’dan 522,3 km uzakta Düzce’de doğdum. Küçüklüğümden itibaren resim çizmeye olan merakım ilerleyen zamanlarda sanat, tasarım ve teknoloji gibi alanlarda ilgilenmemi sağladı. O zamanların tipik eğitim sistemi (ki hala da hemen hemen değişen bir şey yok) babamın memur olması, bazı yerlerde ilkokul ve ortaokulun olmaması gibi sebeplerden ortalama olarak üniversiteden mezun olana kadar 11 defa okul değişikliği yaptım.

Nüfusun hemen hemen %25’ini kapsayan tipik bir Y kuşağı insanı diyebilirsiniz bana. Teknoloji ve dijital ile internetin yavaş yavaş ülkemizde yaygınlaştığı lise yıllarımda tanıştım.

Hayatım boyunca hem devlet hem de ortak olduğum birçok ajansta ve sektörün lider e-ticaret markalarında çalıştım. Edindiğim tecrübelerin iş hayatım boyunca aldığım çoğu kararda etkisi olmuştur.

Yeri geldi ilk bilgisayarımı almak için inşaatta çalıştım, yeri geldi amcamla birlikte tezgahtarlık yaptım, yeri geldi dayımın yanında ayakkabı sayacılığı tezgahında çalıştım. Halil El Cibran’ ın dediği gibi: “Yazgınızı silecek olan tek şey alın terinizdir.” o yazgıyı değiştirmek için çok mücadele verdim, vermeye de devam diyorum.

15 yıldır bu sektördeyim desem yalan olmaz. 2007 yılında Üniversitede OMÜ Resim- İş Öğretmenliği okurken bölümüm grafik tasarımdı ve bu bölümü seçtiğim andan beri bu sektörün içindeyim. Hocalarımı ne kadar bunalttığımı bir bilseniz. Yani biraz klasik olacak ama her şey için tek gerçek “çok çalışmak, çok kovalamak ve çok istemek”.

Yıllar akıp giderken kendimi geliştirmek için ajanslarda staj yapıyordum. Normalde malum, öğretmenlik okuyan öğrenciler stajlarını okulda yapar. Ben hem okulda hem ajansta staj yapıp kendimi geliştirmek için amiyane tabirle saldırmadığım yer yoktu.

Ortaokul yıllarında çok içine kapanık olduğumdan bol bol şiir yazardım ve sonucunda şiir yarışmasında da ödüller elde ettim. Lise yıllarımda satranç merakım başladı. Onu da il birinciliği ve bölge 4.lüğü ile kapattım. Üniversitede Ali Tomak hocamın yönlendirmesi ile birçok afiş ve ekslibris yarışmalarında başarılar elde ettim.

Babam yıllardır bana boş boş işleri (evet, onun için böyleydi) bırak dese bile ben hep mücadele ettim. Hala daha ne iş yaptığımı tam olarak anlamış değil. Bu durumu, GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy: “Eğer annenize yaptığınız işi 5-10 dakika içinde anlatabiliyor ve o da anlıyorsa ileride işsiz kalacaksınız.” sözü bence çok iyi tanımlıyor. Şuan için doğru yolda olduğumu biliyor ve hissediyorum.

Ajans yıllarında o zamanlar grafik tasarım hizmeti veriyordum. Birçok müşterime hizmet verirken şunu fark ettim: “Bu yapılan işler bir temele dayanmıyor bu sebeple de istenilen verim alınamıyor”. Birbiri ardınca işler akıp giderken ve araştırmalarım sonucu markaların daha ilk başlarda yanlış yapılandırıldığını, hiç birinin kısa veya uzun vadede marka stratejisi olmadığını fark ettim.

Son 5 yıldır bu konuda hem eğitimler alıyor, eğitimler veriyor hem de birçok kitap okuyarak, kendimi “Marka Stratejisti” olarak konumlandırıyorum. Bildiğim, öğrendiğim, araştırdığım ve uyguladığım birçok bilgiyi haldunyildiz.com adresinde anlatmaya devam ediyorum.

O kadar içerledim ki bu konuya, aslında bir savaş açtım denilebilir. Halen daha dünyada ilk 500’ün içerisinde bir Türkiye markası yok.

Temelleri sağlam atılmamış; inovasyonun, stratejinin, konumlandırmanın ve en önemlisi pazarlamanın ne olduğunu bilmeden birçok marka çıkıyor ve batıyor. Markalarımıza nefesimin yettiği müddetçe anlatmaya bilinçlendirmeye devam edeceğim. Güçlü Türkiye, Güçlü Markaları ile mümkündür. Bu konuda “Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Eğitimi ve Marka Yönetimi ve İletişimi Eğitimi “de vermeye devam ediyorum.

Yıllar önce lider e-ticaret şirketinde birlikte çalıştığımız dostum, arkadaşım Ayhan Karaman ile yollarımız Site Destek için yeniden kesişti. 2019 yılından 2021 yılına kadar birçok markaya birlikte hizmet verdik. 2022 yılında yeni bir yol çizerek kendi hayalimi gerçekleştirmek üzere ayrıldım Bu kararımda beni destekleyen aileme, akrabalarıma, kıymetli bağlantılarıma, dostlarıma, Ayhan ve Kamil’e çok teşekkür ederim. Şimdi ülkemizin birçok markasına, girişimlerine, kobilere hizmet vermeye stratejilerini çizmeye devam ediyorum.

Steve Jobs’ın “Dünyayı değiştirebilen insanlar buna inanacak kadar deli olanlardır.” bu sözü bence çok önemli, deli miyim veya dünyayı değiştirebilir miyim bilmiyorum ama ülkem için savaşmaya devam edeceğim.

 

Ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, Pazarlama, Sosyal Stratejidir. 2012 yılının Ekim ayından beri evli ve 2 çocuk babasıyım.

Hikayemi, eğitim ve kariyer hayatımı merak ettiğin ve sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim. Markanızın potansiyelini açığa çıkaran stratejileri ile yaratıcı marka danışmanlık hizmetleri ile her zaman sizlerleyim…

Eğitimlerim hakkında bilgi almak, birlikte çalışmak ve merak ettiklerinizi sormak için benimle iletişim kurmak isterseniz info@haldunyildiz.com mail adresini, 0507 127 00 57  veya 0850 840 80 45 numaralı telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım. Birlikte güzel başarılara imza atmamız dileğiyle…

Mezuniyetlerim:

 • Samsun Anadolu İmam Hatip (Lise)
 • Anadolu Üniversitesi / Açık Öğretim / İlahiyat Fakültesi (Ön Lisans)
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi / Eğitim Fakültesi / Resim- İş Öğretmenliği Grafik Tasarım Anabilim Sanat Dalı (Lisans)
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü (Yüksek Lisans)

Eğitimler:

 • Uşak – Uşak Üniversitesi / Yeni Medya Zirvesi “Güçlü Türkiye İçin Güçlü Markalar Nasıl Olmalı?” (20.12.2023)
 • Antalya – Best Of Beauty Fest 15′   “Kalbe Girmek Kolay Değil / Markalaşmada Duygunun Önemi” (16.10.2023 – 19.10.2023)
 • İstanbul – Zorlu Holding / Zorlu Tekstil  “Stratejik Marka ve Pazarlama Yönetimi Eğitimi” (14.02.2023 – 17.02.2023)
 • Samsun – TOG Vakfı – İğne Deliği Gençlik Merkezi “Marka ve Dijital Pazarlama Atölyesi” (22.10.2022 – Devam Ediyor)
 • Giresun – La Quinta Otel “Güzellik Sektöründe Markalaşma Eğitimi” (29.03.2022)
 • İstanbul – Workinton “Markana +1 Bulmaya Hazır Mısın?” (24.08.2021)
 • İzmir – Workinton “Stratejik Marka Yönetimi” (26.09.2020)
 • İstanbul – Workinton “Stratejik Marka Yönetimi” (28.08.2020)
 • İstanbul Google Dome “Marka Kullanım Klavuzu” (14.08.2020)
 • İstanbul – Workinton “Marka Kullanım Klavuzu” (09.08.2020)
 • Trabzon – Academy of Agency “360 Derece Dijital Markalaşma” (03.02.2020)

Lise ve üniversite yıllarımdan kalan benim için önemli olan dereceler:

 • Anti-Fur Poster Design – Yayınlayan FurFree  – Sergileme (2012)
 • “Rauf Denktaş” Uluslararası Exlibris Yarışması – Sergileme (2011)
 • Uluslararası Ecologic – Makedonya / Sofya – 1.lik Sergileme (2011)
 • Water Conservation – Yayınlayan UFF – 1.lik Sergileme (2011)
 • Uluslararası Exlibris Yarışması – Mansiyon Ödül ve Sergileme (2009)
 • Satranç Şampiyonası – İl Birinciliği – Bölge 4.lüğü (2006)

– Çalışamlara buradan bakabilirsiniz: pinterest.com/haldunyildizcom

* Şu zamana kadar 950+ kişiden den fazla fazla birebir online eğitimler.

Çok daha fazla bilgi için: https://www.linkedin.com/in/haldunyildizcom inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et