fbpx
GenelMarkaPazarlama

Marka Danışmanlığı

Marka danışmanları pazarlama ve iletişim yönü güçlü bireylerdir. Marka danışmanları tek başına bütün pazarlama ve iletişim aksiyonlarını üstlenen kişiler değildir.

Markanın iletişim tercihi, iletişim araçlarının kullanım şekli, tarzı, pazarlama stratejileri, satış stratejileri, kurumsal kimliği, reklam araçlarının kullanım şekli, müşteri davranışları, müşteri psikolojisi, dönüt analizleri vb…

Marka danışmanları pazarlama ve iletişim yönü güçlü bireylerdir. Markanızı birey gibi değerlendirir ve kimlik kazanması adına karakteristik özelliklerine karar verir. Tüm bu süreçler marka danışmanlarının tek başına yürütmediği, sürekli ilgili departmanlar ile istişare halinde olduğu süreçlerdir.

Markan + Pazarlama +1 = Başarı

 

Marka danışmanı, reklam ajansıyla beraber çalışırken, Markayla ilgili tüketicilere aktarılacak tüm mesajlarda basit ve anlaşılır bir dil kullanılmasını sağlar. Markanın faydalarından, tüketicilere en uygun, en çok dikkat çekecek faydanın ön plana çıkarılarak kullanılmasını sağlar. Marka ile ilgili reklam çalışmaları yapılırken, tüketicilerin tüm algılarına hitap edecek işlerin yapılmasının önünü açarak, hem zihinsel, hem görsel, hem işitsel duyularına seslenerek, bilinirliğini arttırmaya çalışır. Tüketicilere verilen sözlerin tutulması noktası, oldukça önemli bir konudur. Tüketicilerin güven duymaları, markanın saygınlığının arttırılması veya güçlendirilmesi için önemlidir. Marka danışmanı markaya sahip olan firmayı yönlendirerek, vaatlerini gerçekleştirmesini sağlar.

Marka değerinin arttırılmasından sorumlu kişiler olmaktadır. İki çeşit marka danışmanı bulunmaktadır. Pazarlama bölümlerine göre uzmanlaşmış marka danışmanları ve iletişim alanında uzmanlaşmış marka danışmanları bulunmaktadır. Fakat sonuçta her ikisi de, marka danışmanı olmaktadır. Yine de, istenilen amaçlar doğrultusunda, bu iki uzmanlık alanlarından uygun olanının tercih edilmesi önemli olmaktadır. Bu tip kişiler, reklam ajansları bünyesinde veya reklam veren firmanın bünyesinde çalışabilmektedirler. Marka danışmanları, firmaların ürün ve hizmetlerinin reklamlarından çok, marka düşüncesi üzerinde uzmanlaşmış kişilerdir.

marka-danismanliği

Marka danışmanları tek başına bütün pazarlama ve iletişim aksiyonlarını üstlenen kişiler değildir. Bu süreçte size yardımcı olan, tecrübelerini paylaşan ve markanızı sizin gibi sahiplenip bilinirliğini, karlılığını artırmaya çalışan kişilerdir. Dolayısıyla firmanıza ortak olmadan size yol arkadaşlığı eden birer yardımcı olarak da düşünebilirsiniz.

Kısaca, severek yapılan işlerde başarı oranı her zaman yüksektir. Üretim yapmayı seviyor ama pazarlama kısmını zorunluluk olarak değerlendiriyorsanız marka danışmanı siz değilsiniz. İyisi mi imalathaneden anlamayan ama ürettiklerinizi pazarlamak için sabırsızlanan marka danışmanlarına danışın.

Sizin de bir marka danışmanına ihtiyacınız varsa ve benimle iletişime geçmek istiyorsanız tıklayınız.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et