fbpx
GenelKonumlandırmaMarka
Trend

Marka Oluşturmada Atatürk Gibi Ol!

En önemli marka devrimcileri denildiğinde akıllara benim ve çoğu kişinin tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk geliyor. Büyük bir imparatorluğu, devasa bir şekilde konumlandıran Mustafa Kemal’den bahsediyoruz. O dönemi hatırlamaya çalışmak, anımsamak.. Anımsadıkça düşünmek.. Birçok şeyin üstesinden gelen Mustafa Kemal ve yegane ordusu ülkeyi yeniden konumlandırmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu dönemi kapanıyor ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi başlıyor. Mustafa Kemal o dönemi Nutuk kitabında da bahsediyor ve ülkeyi yeniden konumlandırma sürecini zaman içerisinde çeşitli evrelere ayırdığını anlatıyor. Temellerini yavaş yavaş atan Mustafa Kemal, büyük bir coğrafyayı yeniden küllerinden doğuruyor. Mustafa Kemal o dönemleri kitabında şu sözlerle açıklıyor.

“Bir işi zamansız yapmak, o işi başarısızlığa uğratmak olur. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır.”

Mustafa Kemal, Cumhuriyet’in ilanını açıklaması ile birlikte ülkede büyük inkılaplara ve yeniliklere imza atılıyor. Ülkenin her bir karış toprağını yeniden konumlandıran Mustafa Kemal, her alanda getirdiği yenilikler ile coğrafya içerisinde yaşayan halkına ve azınlıklara çağ atlatmıştır.

Mustafa Kemal o dönemde hazırladığı ve açtığı birçok proje ile Türkiye’nin kalkınması ve Avrupa’da en önemli ülkeler arasında yer almasını sağlamıştır. Mustafa Kemal’i ve fikirlerini benimsemek vizyonunuzun sadece ülke coğrafyaları içerisinde kalmamasını sağlar. Öyle olacak ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vefatından yıllar geçmesine rağmen dünyaca ünlü iş adamı Elon Musk, Türkiye’ye gelişinde Mustafa Kemal’in kabrini ziyaret etmiş ve fikirlerine hayranlık duyduğunu açıklayarak büyük bir önder olduğunu bize bir kez daha hissettirmiştir.

Mustafa Kemal, ülkesinin her tarafını yeniden konumlandırması yıllarını almıştır. Markalaşmak da bunu gerektirir. Çok büyük emekler göstererek, planlı bir şekilde ilerlemek ve zamanında ortaya çıkarmak bu noktada en önemli aşamalar arasında yer almaktadır. Bu konuyu detaylı incelemeden önce Türkiye’nin ülke marka sıralamasına değinelim..

Cumhuriyet’in ilanından bu döneme kadar baktığımızda ise Türkiye’nin en değerli 19. ve Avrupa’nın ise en değerli 10 ülke markası olduğunu görebiliriz. Bu veriler global çapta tanınan ve büyük işbirliklerine imza atan marka ajansı Brand Finance tarafından Kasım 2011’de açıklandı. Türkiye’mizin marka değeri diğer yıla oranla %19.8 artarak 373 milyar dolara ulaştı. Türkiye açıklanan bu değer ile birlikte en değerli 20 ülke markası arasında kendine yer buldu. Bu sonuçlara göre ise ülkemiz Avrupa’nın en önde gelen ülkelerini geride bırakarak Avrupa bölgesinde en değerli 10 ülke marka arasında yer almayı başardı.

Mustafa Kemal’in, Cumhuriyet planlarını yapmasında ve daima ileriyi düşünmesi ile birlikte ne kadar büyük bir farkındalığa sahip olduğunu anlayabiliriz. O zor dönemlerde Mustafa Kemal, işgaller içerisinde bulunan vatanın her bir karış toprağını askerleri ile korumaya çalışırken bir yandanda Cumhuriyet’in temellerini ince ince işlemeye çalışıyordu.

Atatürk gerçekten en büyük marka devrimcisidir.

Mustafa Kemal o dönemlerde ülkenin değişmesi gerektiğine inancı tamdı. Farkındalığı yüksek, vizyonlu ve ileriye yönelik planlarını durmadan araştıran bir insan olarak hatırlıyoruz Ata’mızı. Bunu zihninde ve yol arkadaşları ile planlayan Mustafa Kemal, kıvrak zekası ile de birlikte tüm planlarını zamanı gelince devreye soktu. Bir ülkenin kaderini bir gecede değiştiren Mustafa Kemal, hazırladığı tüm yenilikleri de devreye soktu. Markalaşma terimleri arasında yer alan “yeniden konumlandırmak” kavramını Mustafa Kemal en iyi şekilde yürürlüğe almıştı. Dünya tarihinde bunu yapabilecek tek kişi o. Bir ürünü bir hizmeti değil bir ülkeyi yeniden konumlandırmak.

Türkiye Cumhuriyeti yeni inkılapları ve devrimleri ile birlikte Türk insanınında sosyolojik yapısı ve kültüründe çok kopmadan gerçekleştirmesi ayrı bir incelik ve zeka ister. Mustafa Kemal’inde bunu amaçladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Markalaşmak süreci açısında bu olaylar kesinlikle doğal olarak karşılanabilir fakat markanın üzerinde yer alan geçmiş tohumlarını da silmek kolay bir iş değildir. Yeniden konumlandırmak için bütçe ve emek yeterli kalmaz. Bu noktada zaman faktörü devreye girer.

Atatürk’ün ülkeyi yeniden konumlandırması stratejik bir plandır. Mustafa Kemal’in bu süreçte yaptığı en önemli işler; halkı tanımak, halkın farklılıklarını anlamak ve halk gibi düşünmek. Mustafa Kemal bu aşamaları doğru bir şekilde yönetmiş ve duyarlı bir bakış açısı ile birlikte ülkeyi konumlandırmıştı. Nihayetinde Mustafa Kemal’in ilkeleri arasında da Halkçılık ilkesi yer alır. Bu ilkeyi hep baş ucunda tutarak gerçekleştirmiştir.

Mustafa Kemal için zor noktalardan birisi şüphesiz, yurt dışından ülkenin coğrafik ve jeopolitik tarihi geçmiş dönemlerden dolayı eşitsizlik yaratıyordu. Mustafa Kemal bunun farkındalığını kısa sürede atlatmış ve dış ülkelerle yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin büyük bir değişim geçirdiğini ifade etmeye çalışmıştır. Bu süreçte ise kafasında yer alan Türkiye modeli için belirli hedef planlamaları oluşturmuştu. Bu hedefler ise;

  • Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etmek
  • Halifeliği kaldırmak
  • Çok partili döneme geçiş
  • Devlet ve toplumların laikliğe adımı: Laiklik ilkesi
  • Din ve devletin birbirinden ayrılması

Mustafa Kemal yeniden konumlandırdığı coğrafyamızı sonrasında ilan ettiği inkılap ve devrimler ile birlikte ülkeyi dünya genelinde çok yüksek bir seviyeye çıkarmış oldu. Bu aşamalar sonrasında yapılan inkılap devrimi ile birlikte ülkenin sanatsal ve kültürel bakış açısını daha ileri seviyeye çıkarmaya hedefledi.

Toplumun yaşayışsal düzenini doğru bir biçimde şekillendiren Mustafa Kemal, kadınlara tanıdığı haklar ile de birlikte dünya genelinde birçok şeyin de öncüsü olmuştur. Mustafa Kemal ülkesini markalaştırma noktasında hazırladığı tüm planları adım adım açıklayarak adeta ülkeyi baştan yaratmıştır.

Bir ülkenin markalaşması adına en önemli şeylerden birisi şüphesiz ticaretleridir. Mustafa Kemal bu noktada Milli Ekonomi’nin kurulması adına önderlik etti ve tüm çabalarını bu noktaya yoğunlaştırdı. Daima halkını Tarım’a yönlendiren Mustafa Kemal bu noktada Köy Enstitüleri’ni de oluşturdu. Sonrasında getirdiği yenilikler ile birlikte şu an Türkiye’miz dünyada bir marka olarak yer almakta.

Mustafa Kemal bir ülkeyi yeniden oluşturmuş ve bir noktada konumlandırmıştı. Bu nokta es geçilmemelidir çünkü; ülkeyi markalaştırmak, ürün ya da hizmetleri markalaştırmaya benzemez. Tüm ülkeyi arkasında toplamayı, aktif bir katılım göstermesini gerektirir. Mustafa Kemal o dönemde gerek siyasi gerek ise devlet ilişkileri noktasında ileri dönemde ki Cumhurbaşkanı ve Devlet Başkanlarına önemli bir vizyon bırakmıştır.

Bir markayı değerli kılan insanların bakış açısıdır. Bu bakış açısı uluslararası faktörler ise bu noktada markayı anlamlı ve değerli kılabilmek adına çalışmalar sürdürülür. Uluslararası anlamdaki çalışmalarını en iyi şekilde yürüten Mustafa Kemal bunun meyvesini; güven ve saygı olarak almıştır. Her alanda ki ilişkileri uluslararası alana taşımak isteyen Mustafa Kemal, yeniden konumlandırmak kavramında ifade ettiği “Çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak” sözünü günümüzde halen duyuyoruz. Mustafa Kemal çağdaş, farklı ve duyarlı bir ülke markası yaratmaya çalışmış ve başarmıştır.

Ülke markalaştırmak, ülkeyi yeniden konumlandırmak konusunu marka ile bağdaştırmamızın en önemli sebeplerinden birisi; bu topraklarda yaşadığımız ve hayranlıkla halen yad ettiğimiz ulu Önder Mustafa Kemal’in halen yaşanılabilir bir devlet yaratmasından kaynaklıdır.

Mustafa Kemal’in bakış açısı bizi bir Türkiye markası yaratmak noktasında öncü olacak bir bakıştır. Kültürler arasında ki mesafe ve dengeyi eşsiz bir şekilde oluşturan Türkiye, dünyada yer bulmalıdır. Türkiye sosyolojik, sanatsal ve kültürel yaşayışı ile birlikte her alanda üretim becerisi bulunmaktadır.

Mustafa Kemal’in o dönemlerde oluşturduğu bu süreç, günümüzde markaların oluşturulma aşaması için bir devrim örneği taşımaktadır.

Marka oluşturmada Atatürk gibi ol!

Çünkü; Mustafa Kemal’in yarattığı devrimi siz de kendi markanız için yaratabilirsiniz. Markanızı yaratmanız aşamasında örnek alabileceğiniz bir Ata’nız var. Yaşanan tüm süreçleri tarih sayfalarından deneyimleyebileceksiniz. Bu topraklarda bir devrim yaşandı. Siz de kendi devriminizi, siz de markanızın devrimini yaratabilirsiniz.

Kaynak: Stratejik Marka Yönetimi – Uğur Batı
Kaynak: www.ttk.gov.tr

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Hocam ağzınıza, bakış açınıza sağlık ne güzel olmuş, özellikle bugünün anlam ve önemine binaen ne harika bir yazı. Herkese tavsiye ederim.

  2. Harika bir yaklaşım. Bu sektörde bulunan bulunmayan herkes okumalı bence. Eline sağlık…

    1. Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Umarım marka sahipleri bir nebze olsun ilham alırlar. Güzel ülkemizi yarınlara taşımak için daha çok yolumuz var. 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et