fbpx

Anasayfa

Marka Stratejisti

Marka: Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan AYIRT EDİCİ İŞARET marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

Öyle ise bi marka stratejisti markanın ne olduğunu ve onu nasıl ayırt edebileceğini çok iyi bilmelidir diyerek konuya girelim…

Marka Stratejistinin bilmesi gereken ana felsefe bana göre eski bir gözlemden çıkan şu cümleye dayanır: “Bir insan gerçekte iki insandan oluşur, olduğu kişi ve olmak istediği kişi.” Marka oluşturma anolojisi, marka yönetimi, marka stratejisi, marka iletişimi, marka pazarlama..v.b. gibi birçok görevin temelinde insan olduğuna göre bu sözü şu şekilde değiştirirsek de doğru olur: “Bir marka gerçekte iki markadan oluşur, olduğu marka ve olmak istediği marka.”

İyi Bir Stratejist Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Sorusuna bir örnek ile başlayalım…

Arap pazarına girerken yapılan bir kampanya var… belki bilirsiniz. Büyük bir kampanya hazırlayan Coca-Cola, tüm şehrin duvarlarını süsler. Üç kareden oluşan çalışmada ilk karede çölde ölmek üzere olan bir insan, ikinci karede kola içer ve son kare de ise çölde olmasına rağmen ferahlar. Fakat küçük bir stratejik hata vardır ki, Araplar sağdan sola okur ve dolayısıyla algı da sağdan soladır. O kampanya görseli Arap insanlar için serinlemiş bir insan kola içtikten sonra içinde bulunacağı korkunç durumu anlatır. 

Strateji, iş hayatı için çok önemli bir konu. Markaların ömürlerini büyük oranda stratejileri belirliyor. İyi bir stratejiye sahip olmayan markalar kısa ömürlü oluyor. Güçlü bir strateji oluşturmak için, iyi stratejistlere ihtiyaç var. Konusunda uzman, iş bilir stratejistler markalara çok önemli katkılar sağlıyorlar. Markalar güçlenmek, hız kazanmak istiyorlarsa, iyi stratejistlerle çalışmalılar. Peki bir stratejistin iyi olduğunu nasıl anlarız? İyi bir stratejist hangi özelliklere sahip olmalıdır? Gelin birlikte bakalım:

Bütüne Hakim Ol!

İyi bir strateji ve yol haritası oluşturabilmek için konunun bütününe hakim olmanız gerekiyor. Markalar ve marka yöneticileri çoğu zaman operasyon ve günlük rutin işler içinde koşturur. Geriye çekilme, yukarıdan bakma imkanından uzaklaşırlar. Bu gibi durumlarda dışarıdan bakabilen, büyük resmi görebilen bir stratejist çok fayda sağlayacaktır. Büyük resmi gördüğünüzde eksik parçaları da, gereksiz kısımları da net görürsünüz. Hata yapma ihtimaliniz azalır.

Sadeleştir!

Sadeleştirebilmek için bilgi sahibi olmanız gerekir. Gerekli ile gereksizi ayırabilmek büyük bir meziyettir. Sadeleştirebilmek, kolay gibi görünse de, işin en zor kısımlarından biridir. Çünkü sadeleştirmek için gereksiz kısımların hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. Çıkardığınız kısım ileride size lazım olursa, hata yapmış olursunuz. İşin yapılıp, hangisinin yapılmayacağı vazgeçebilmek ile ilgilidir. Birçok markanın odaklanamamasının nedeni vazgeçebilme cesaretine sahip olmamalarıdır. Birçok işi bir arada yapmaya çalışırlar. Çünkü çok iş yapmak göz doldurur. Daha çok çalıştığınızı hissedersiniz. Ama gerçek farklıdır. Sadeleştiremezseniz, daha çok çalışıp daha az kazanırsınız. Sadeleştirebilmek bir stratejist için önemli bir özelliktir. Ve bu özellik çok az insanda olur.

Birleştir!

Parçaların hangi noktalarda birleşebildiğini iyi görmeniz gerekir. İyi bir stratejist parçalara hakimdir. Gerekli ve gereksiz parçaları bilir. Büyük resmi görebilmek kadar, parçaları birleştirebilmek de önemlidir. Bir markayı yönetiyorsanız, parçaları birleştirmek için, akışa hakim olmanız gerekir. Parçaları ve parçaların görevlerini iyi bilmeniz gerekir. Parçaların bağlantı noktalarını iyi bilir.

Oyuna Katıl!

İşin yapısını, nasıl işlediğini bilmelidir. Sahayı bilen bir stratejist daha sağlıklı bir yol haritası oluşturabilir. Çünkü işin işleyişine hakimdir. Hangi noktalarda hata yapılacağını görebilir. Bunu görebildiği için, hatalar çıkmadan önleyebilir. Bu yüzden iyi bir stratejist işin uzmanı olmalıdır. Sahayı bilmediği takdirde oluşturduğu strateji kağıt üstünde kalır. Aslında birçok proje, sahayı bilmeyen insanlar tarafından oluşturulduğu için başarısız olur.

Her işin bir görünen bir de görünmeyen yüzü vardır. Hata yapmamak için iki tarafı da iyi bilmeniz gerekir. İyi bir strateji, kaliteli stratejistler tarafından oluşturulabilir. Büyük ve güçlü markalar stratejileri ile ön plana çıkarlar. Stratejileri sayesinde rakiplerinden sıyrılır, onlara fark atarlar. İyi bir stratejiye sahip olduğunuzda ileriyi daha net görebilirsiniz. Adımlarınızı rahat atar, daha az hata yaparsınız. En önemlisi de kaynaklarınızı etkin kullanmış olursunuz.

Şöyle güzel mesaj yüklü bir sözle tamamlayalım:

 

“Ticatette en önemli kural, satılacak şeyin işe yaraması değil, aranan mal olmasıdır.”

PITIRGRELLI

 

Sizin de bir marka stratejistine ihtiyacınız varsa ve benimle iletişime geçmek istiyorsanız tıklayınız.

 

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et