fbpx
GenelMarkaPazarlama

Marka İsmi Bulma?

Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisidir. Eğer daha önce markanıza isim seçme girişiminde bulunduysanız, bu sürecin ne kadar zahmetli olduğunu bilirsiniz. En iyi alan adları yaklaşık 10 yıl önce alınmıştır. Markanız için isim seçerken her gün kullandığınız kelimeleri düşünün. Brandroot’ta kolaylıkla markanız için bir isim seçebilirsiniz. Kurucusu Michael Rader duyularla ilişkilendirebileceğiniz kelimeleri seçmeniz gerektiğini söylüyor: aydınlık, karanlık, güç, zayıflık, keskinlik, durgunluk gibi.

“Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.” der.

JACK TROUT

Bir marka ismine karar verilirken;

  • Markanın ruhunu yansıtmasına, kişiliğineuygun olmasına,
  • Kolay telaffuz edilmesine ve yazılabilmesine,
  • Hatırlanabilirliğine,
  • Uluslarası kabul görebilmesine,
  • Anlambilimsel açıdan olumlu olmasına,
  • Sesbilimsel açıdan müzikalitesinin yüksek olmasına,
  • Toplumsal açıdan kötü çağrışımları olmamasına dikkat etmek gerekir.

En iyi şirketlerin isimleri duygu uyandırıcı ve akılda kalıcıdır. Eğer isim bulmakta zorlanıyorsanız, kendi isteklerinize odaklanmayı bırakın. Bunun yerine hedef kitlenize hissettirmek istediğiniz duygulara odaklanın. İşinizle ilgili kavramları listeleyerek başlayın. İşinizi kurma sürecinizi hatırlatan betimleyici sözler kullanın. Daha sonra şirketinizle bağdaştırdığınız görselleri sıralayın.

marka-ismi-bulma

Eğer markanıza yakışır bir sözcük bulamıyorsanız, kendiniz üretin. Kelimeler her zaman değişir ve evrimsel bir döngü içindedirler. Argo ya da resmi, her zaman piyasaya giren yeni kelimeler vardır. Bunun bir örneği Google’dır, bilinmezlikten doğan bu kelime Oxford Sözlüklerindeki yerini aldı. Bu bilinenden uzaklaşıp yeri bir kavram üreten bir şirketti.

Son olarak, marka isim seçilirken en önemli hususlardan birisi de marka tescil kriterlerine ve hukuki kriterler uygun olup olmadığının araştırılması gerektirmektedir. Öyle ya marka tescil yoluyla korunmayacak bir marka ismine yatırım yapılmayacağına göre mutlaka Türk Patent’ e marka başvurusu yapılmalıdır.

“Pazarlamacılar toplumsal mühendis ve davranış mimarları olarak markalar aracılığıyla anlam üretirler.” der

JOHN SHERRY

Stratejisi belirlenmiş, mesajları oluşturulmuş, rekabet gücü yüksek, araştırılmış, anlamları gözden geçirilmiş; ses – şekil ve çağrışım değerleri olan, pazarlama, satış ve tanıtım gücüne sahip, seçim garantili, tescil edilebilir marka isimleri bulmakta zorlanıyor iseniz mutlaka bir marka danışmanından yardım istemelisiniz.

Siz de bir marka oluşturmak istiyorsanız ve  bir isim ihtiyacınız var ise  benimle iletişime geçmek için tıklayınız.

haldunyildiz

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı