fbpx
MarkaPazarlama
Trend

Marka İsmi Bulma

Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.

Marka İsmi Nedir?

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisidir. Eğer daha önce markanıza isim seçme girişiminde bulunduysanız, bu sürecin ne kadar zahmetli olduğunu bilirsiniz. En iyi alan adları yaklaşık 10 yıl önce alınmıştır. Markanız için isim seçerken her gün kullandığınız kelimeleri düşünün. Brandroot’ta kolaylıkla markanız için bir isim seçebilirsiniz. Kurucusu Michael Rader duyularla ilişkilendirebileceğiniz kelimeleri seçmeniz gerektiğini söylüyor: aydınlık, karanlık, güç, zayıflık, keskinlik, durgunluk gibi.

MARKA İSMİ BULMA KONUSUNDA SORUN MU YAŞIYORSUN?

Stratejik, hedef kitleye uygun doğru telaffuz edilen marka ismi bulma hizmeti için tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurmak.
En kısa sürede dönüş sağlayacağıma emin olabilirsiniz.

Dilerseniz marka ismine geçmeden önce “Marka Nedir?” isimli içeriğe bir göz atamanızı tavsiye ederim. Çünkü markayı ve çeşitlerini anlar iseniz markanıza isim bulurken daha rahat ilerlersiniz. 

Tam bu noktada güçlü bir marka inşaası ve benzersiz satış teklifi ile sıradan bir marka olmaktan sıyrılmak için markanıza +1 değer katmalısınız, bu size ‘Benzesiz Satış Stratejisi‘ getirir. Girişiminize isim verirken bu benzersizliğiniz sizi daha mantıklı ve akılda kalıcı bir marka ismi bulmanızı sağlar. Bu konuda detaylı bilgi için +1’i Bulmaya Hazır Mısın? (Markan Kazanacak) yazı içeriğini okumanızı öneririm.

“Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.” der.

JACK TROUT
 

“What’s in a name?” Bilmek isteyen sadece William Shakespeare değil. Markalar yıllardır bu soru üzerine kafa yoruyor, tanınırlık kazanmak ve ürünlerinin satılmasına yardımcı olmak için mükemmel bir marka fikri bulmaya çalışıyorlar. Bir markayı adlandırmak, orijinal markanızın ivmesini ve değerini kaybetmeden önemli bir dönüş yapmanızı gerektirir. 

Bunun nedeni, bir marka isminin gerçek ağırlığı taşımasıdır. İnanılmaz yaratıcılık ve bir doz stratejik düşünme ile bir marka adı, bir markanın başarısını başından itibaren yeniden canlandırabilir. Analitik süreci akılda tutarak, bir şirketin markalaşmasının zorlu kısmına bir göz atalım ve onu parça parça çözelim.

 • Söz: Ürün / hizmet avantajlarını uyandırın ve destekleyin. Harika bir örnek: ‘Intel.’
 • Kişilik / karakter: Markanız genç ve coşkulu bir yetişkin mi yoksa ihtiyaç anında bir aile dostu mu? İsim her şeyi söylüyor.
 • Performans: Duygu, daha işlevsel markalarda, yani tüketim malları ve hizmetlerinde hayati bir rol oynar. “Apple” ın ipuçlarıyla ilgili bir performansı yoktur, oysa “Head and Shoulders”, “Duracell”, “Energizer” açıkça bunu yapar.

Yukarıdaki boyutların sağlanması, anlambilim, fonetik (örn. Intel’den Pentium) ve ses sembolizminin (örn. Rus kökenlerini öneren Smirnoff) bir kombinasyonunu gerektirir. Buna Brand Mixology denir. Tıpkı harika bir kokteyl gibi doğru bardağa, doğru renge ve mükemmel bir tat dengesine ihtiyaç duyar. Ve tabii ki, doğru miktarda buz ve belki bir garnitür.

Marka İsmi Araştırırken En Önemli 2 Başlık

Bir marka adı fikri: alabildiği kadar analitiktir. Uzun vadeli bir stratejiden çekici bir marka mimarisi geliştirmeye kadar, hedef grubunuz için alakalı bir hikaye oluşturmanız gerekir. Bir dizi marka değeri ve avantajı tanımlayın ve teklifinizi neyin inandırıcı kıldığını belirleyin. Marka adlandırma fikri, marka fikrinize ruhu ve bedeni vermekle ilgilidir. Güvenli konumlandırma ve iyi düşünülmüş marka mimarisinin ilk türevidir.

Marka adı performansı: İkici adım, yaratıcılığı kucaklayan marka fikri fikirleri üretmek ve çeşitli yollar tanımlamakla ilgilidir. Fikir, kapsamı daraltmakla ilgili olsa da, bu kısım uygulanabilir alternatifinizi büyük ölçüde artırır. Bir markanın performansı, müşteri / tüketici vaadini doğrulamakla ilgilidir. Bu aşamada, marka isimleri coğrafi sınırlara uyan tepkiyi uyandırmalıdır. 

Marka İsmini Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Markanın ruhunu yansıtmasına, kişiliğine uygun olmasına,
 • Kolay telaffuz edilmesine ve yazılabilmesine,
 • Hatırlanabilirliğine,
 • Uluslarası kabul görebilmesine,
 • Anlambilimsel açıdan olumlu olmasına,
 • Sesbilimsel açıdan müzikalitesinin yüksek olmasına,
 • Toplumsal açıdan kötü çağrışımları olmamasına dikkat etmek gerekir.

En iyi şirketlerin isimleri duygu uyandırıcı ve akılda kalıcıdır. Eğer isim bulmakta zorlanıyorsanız, kendi isteklerinize odaklanmayı bırakın. Bunun yerine hedef kitlenize hissettirmek istediğiniz duygulara odaklanın. İşinizle ilgili kavramları listeleyerek başlayın. İşinizi kurma sürecinizi hatırlatan betimleyici sözler kullanın. Daha sonra şirketinizle bağdaştırdığınız görselleri sıralayın.

Marka İsmi Bulma - Haldun Yıldız

Eğer markanıza yakışır bir sözcük bulamıyorsanız, kendiniz üretin. Kelimeler her zaman değişir ve evrimsel bir döngü içindedirler. Argo ya da resmi, her zaman piyasaya giren yeni kelimeler vardır. Bunun bir örneği Google’dır, bilinmezlikten doğan bu kelime Oxford Sözlüklerindeki yerini aldı. Bu bilinenden uzaklaşıp yeri bir kavram üreten bir şirketti.

Son olarak, marka isim seçilirken en önemli hususlardan birisi de marka tescil kriterlerine ve hukuki kriterler uygun olup olmadığının araştırılması gerektirmektedir. Öyle ya marka tescil yoluyla korunmayacak bir marka ismine yatırım yapılmayacağına göre mutlaka Türk Patent’ e marka başvurusu yapılmalıdır.

“Pazarlamacılar toplumsal mühendis ve davranış mimarları olarak markalar aracılığıyla anlam üretirler.” der

JOHN SHERRY

Stratejisi belirlenmiş, mesajları oluşturulmuş, rekabet gücü yüksek, araştırılmış, anlamları gözden geçirilmiş; ses – şekil ve çağrışım değerleri olan, pazarlama, satış ve tanıtım gücüne sahip, seçim garantili, tescil edilebilir marka isimleri bulmakta zorlanıyor iseniz mutlaka bir marka danışmanından yardım istemelisiniz.

Marka Adlandırma Kovası 

Marka adları üç farklı kategoriye ayrılır:

 • Descriptive (Açıklayıcı)
 • Suggestive (İmalı)
 • Abstract (Soyut)

Descriptive (Açıklayıcı) Marka İsimleri:

Basit ve işlevseldir. Bir ürün veya şirketin günlük dili kullanarak ne yaptığını açıkça ifade ederler. Açıklayıcı adlar, müşterilerin bir işletmenin neyle ilgili olduğunu anında anlamalarını sağlar, ancak bu basitliğin birkaç dezavantajı vardır.

Bu isimler sadece uzun ve ilham verici olmaktan uzak değil, aynı zamanda sınırlayıcı da olabilir. Şu anda sağladığınız ürünleri veya hizmetleri tanımlayan bir marka adı, özellikle ileride bu teklifi genişletmeye karar verirseniz, hat boyunca yeterince esnek olmayabilir. En büyük sıkıntılarda biri şu bulmaya çalıştığınız isimleri çoğu kullanılmış olabilir.

Suggestive (İmalı) Marka İsimleri:

Bir iş hakkında bir faydayı ima eder veya bir hikaye anlatır. Açıklayıcı isimlerin aksine, anımsatıcı marka isimleri, bir markanın arkasındaki ana fikri ifade etmeye yardımcı olmak için ağırlıklı olarak metaforlara ve analojilere dayanır. Örneğin Intel, teknoloji şirketinin işlemcileri ve diğer ürünleri tarafından her gün desteklenen iki temel kavram olan zeka ve bilgiyi bir araya getiriyor. 

Twitter, bu kategoriye giren bir başka klasiktir: Haber ve fikirlerin işletmeler ve bireyler tarafından paylaşıldığı bir sosyal platformu sembolize etmek için birbirlerine tweet atan bir kuş sürüsü imajını çağrıştırmak. Bu kısımda çok daha araştırma ve mitolojilerde yararlanılır ve yakalayabilirseniz çok yaratıcı isimler çıkabilir.

Abstract (Soyut) Marka İsimleri:

Temsil ettikleri marka veya ürünle net bir ilişkisi yoktur. İster Apple gibi gerçek kelimeler, ister Adient (bir otomotiv araba koltuğu üreticisi) gibi uydurma kelimeler olsun, bu isimler boş yazı tahtaları olarak işlev görür ve işletmelerin bunlara yeni anlamlar aşılamasına olanak tanır. Tanımlayıcı adlar kadar genel olmadıklarından, ticari marka ve sahiplenmeleri daha kolay olabilir. 

Bununla birlikte, orijinallikleri iki ucu keskin bir kılıçtır: soyut isimler, etraflarında yeni çağrışımlar oluşturmak için genellikle önemli ölçüde daha yüksek pazarlama harcaması gerektirir. Açıklayıcı isimler kendileri için konuşurken, belirsiz isimler daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar – ancak ayırt edici olmaları, onlara doğru yatırım yapan işletmeler için ödeme yapabilir.

En Çok Kullanılan Marka İsmi Türleri

Yukarıda ‘marka adları üç farklı kategoriye’ bölünüyor demiştik bunları genişlettiğimizde. Aşağıdaki gibi hepimizin bildiği isimlerin net çıkış yerlerini de göreceksiniz.

1) Doğrudan iş alanını anlatan marka isimleri

Bu tür marka isimleri şirketin sunduğu hizmeti ya da ürünü net bir şekilde tanımlar. Bu tür isimlerde yaratıcılığa yer yoktur. Bu tür bir marka ismine sahip olmanın olumlu yanı tüketiciyle kolay iletişim kurup iş alanıyla ilgili net ve temiz bir mesaj vermesidir. Ancak bu tür isimlerin dezavantajı da vardır; marka genişlemek isterse bu alanla genişlemesi oldukça zor olacaktır. Örneğin sahibinden.com gibi.

Günümüzde bu tür isimlerin markalanmasının çok zor olduğu yönünde bir inanış var. Ben de bu inanışa katılıyorum. Çünkü artık her şey Google’dan aranıyor ve böyle bir arama davranışında iş alanını tanımlayan bir kelimeye benzeyen yüzlerce içerikle karşılaşmak çok mümkün. Bu da markanın ayrışmasına ve yeni kullanıcılar bulmasını zorlaştıracaktır.

2) Başka bir alandan transfer marka isimleri

Genellikle başka bir kategorideki güçlü bir çağrışımın transfer edilmesiyle oluşturulur. Bu tür, “yaratıcı marka isimleri” kategorisini tanımlar. Bir kere öğretilince marka değerini çok güçlü ve ayrıştırıcı bir şekilde taşımayı başarır. Hatırlanması kolaydır. Kurumsal kimlik tasarım çalışmalarında etkili işler çıkmasına imkân tanırlar.

Nike, Amazon en iyi örnekleridir. 

3) İcat edilen marka isimleri

Uydurma marka isimleri olarak da bilinir. Anlatması zor isim türlerindendir. İcat edildikleri için oldukça özgündürler. Google arama motorlarında sizi ayrıştırır ve bulunmanızı kolaylaştırır. Bu tür bir marka ismi oluşturmak oldukça zordur. Özellikle Latince kök kelimelere hâkim olmak gerekir. İlk kez pazara sunulacak ürünlerde çok tercih edilir. Önemli olan markanın temsil ettiği değeri ses ve şekil özellikleri ile hissettirmesidir. 

Kodak böyle bir isimdir. 

4) Anlamlı bozma marka isimleri

Bu tür marka isimleri kelime oyunları barındırır. Kategorinin ürün ya da hizmet adını içerisinde bozarak kullanır. Hem kategori çağrışımını kuvvetli bir şekilde sağlamış olur hem de özgünlüğüyle kategoride ayrışır.

Dunkin Donuts, Coca Cola bu tür marka isimlerindendir. 

5) Kısaltma marka isimleri

Telaffuzu zor isimlerdir, bu nedenle de pek tercih edilmez. IBM, KFC, UPS, UNICEF tanınmış örneklerindendir. Günümüzde pek tercih edilmez. Bir zamanlar Türkiye’de de bir furya olarak çokça kullanılmıştır.

6) Coğrafi bölge adının geçtiği marka isimleri

Coğrafi marka isimleri, markanın faaliyet gösterdiği ya da markanın doğduğu coğrafyadan ismini alır. Böylelikle o bölgenin değerini marka adına hızlı bir şekilde transfer ederek avantaj sağlar.

Dünyada American Express en bilinen örneğidir.

7) Kurucu marka isimleri

En riskli yollardan birisidir. Eğer kurucunun temsil ettiği bir formül, iş yapış şekli, ekol gibi bir marka parçası yoksa marka sahibinin her davranışı, her konuşması markayla ilişkilendirilir ve çok kişisel bir marka yönetimi süreci yaşatır. Dünya da çok başarılı örnekleri vardır.

Ford, Ben & Jerry’s gibi. Türkiye’de Kiğılı en bilinen örneğidir.

8) Tarihi marka isimleri

Bu tür marka isimleri, şirketle hiçbir ilgisi olmayan, ancak şirketin belirli bir tarihsel figürden değer transferini gösterebilecek isimlerle ilişkili. Günümüzde en bilineni Tesla’dır.

9) Anlamsız Bozma Marka İsimleri

Bunlar, yukarıdaki kategorilerden bir veya daha fazlasının bir kombinasyonunu kullananlardır.

Örneğin; Tiguan böyle bir örnektir. İguana ve Tiger kelimelerinden bozularak türetilmiştir. “Özgün marka isimleri” kategorinde en güçlü alternatifler bu tür isimlerdir. Özgünlük değerleri oldukça yüksektir. 

Marka İsmi Danışmanlığı - Haldun Yıldız

Marka İsim Vakaları

Uluslararası markalarda isim vakalarına birlikte bir bakalım:

Novada, Latin Amerika’da Tutmadı

Amerika Chevrolet’in efsane modeli Nova, 1962’de üretilmeye başlandır. Sadece Amerika’da değil, birçok ülkede de başarılı satış rakamlarına ulaştı. nova, aynı başarıyı İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinden yakalayamadı. Bunun nedeni ise İspanyolca’da Nova’nın anlamının ‘gitmez’ olması. Hiçbir Latin Amerikalı tüketici ‘gitmez’ isimli bir otomobili, satın almadı. Aslında hangi ülke olursa olsun ‘gitmez’ anlamına gelen bir otomobili kimse almaz.

Toyota MR2

Japon üretici Toyota’nın da isim konusunda biraz yanıldı. Spor modeli MR2’nin İngilizce telaffuzu Fransızca’da ‘b*ktan’ anlamına geliyor. Bu yüzden marka, Fransa’da aracını başka bir isimle satışa sundu.

Kia’nın Provo Otomobili

Güney Koreli üretici Kia, Cenevre Otomobil Fuar’ında sergilediği bir konsept otomobile Provo ismini verdi. Fakat ‘provo’ İngiltere ve İrlanda’nın bazı kesimlerinde terör örgütü IRA’nın kısaltması olarak kullanılıyordu. 

Japon Nissan Moco

Japon Nissan, 2001’de Moco adı verilen bir model tanıttı. Moco, Japonya dışında da satışa sunuldu. İspanyolca’da ‘moco’nun ‘sümük’ anlamına geldiğini bilmeyen Nissan, İspanya’da tek bir otomobil bile satamadı. Sessiz sedasız İspanya ve Avrupa’dan çekildi.

Mitsubishi Kıvırcık Otomobil

Argo anlamlarına kötü olmayan ama ilginç otomobil isimleri de var. Buna en iyi örnek, Japon Mitsubishi’nin Lettuce, adını İngilizce’de ‘kıvırcık marul salata’ anlamına geliyor.

Bir marka ismi tüketiciye neler söyler? Neredeyse markaya dair her şeyi. Pazarlama hayatınızda almanız gereken en önemli karalardan biri de markanızın pazar yargısını tüm hatlarıyla belirleyecek olan marka isminin seçimidir. Bu seçimi uzmanlara bırakın!

Siz de bir marka oluşturmak istiyorsanız ve bir isim ihtiyacınız var ise benimle iletişime geçmek için Marka İsmi Bulma tıklayınız.
MARKA İSMİ BULMA KONUSUNDA SORUN MU YAŞIYORSUN?

Stratejik, hedef kitleye uygun doğru telaffuz edilen marka ismi bulma hizmeti için tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurmak.
En kısa sürede dönüş sağlayacağıma emin olabilirsiniz.

Marka ismini belirlemeden önce girişiminiz gerçekten doğru yapılandı mı? En önemlisi girişiminiz diğer girişimlerden farklılaşacak +1’i buldu mu? Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi ile eğitim sonunda fikirden markaya giden süreci en iyi şekilde öğrenip uluslararası standartlara kavuşarak ticaret hayatlarında güçlü marka temeli ile pazara girmiş olursunuz. Hemen tıklayın %25 indirimle eğitime sahip olun!

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. Müəllimimlə brendimizə çox gözəl ad tapdıq, əlasınız. Sizə kifayət qədər təşəkkür edə bilmirəm. Mən şiddətlə tövsiyə edirəm. Siz razı qalacaqsınız.

 2. Yeni açacak olduğum markama marka ismi arayışım çok uzun zamandır sürüyordu emin olun 5 firmanın üzerinden çalışma yaptım. Bana her yerde olan patenti alınmış markalar sundular üstüne paramın üzerine kondular. Taki Haldun Bey ile tanışına kadar, marka ismi bulma için yazdığımda bana önce bir brief doldurttu sonrasında teklifi ile birlikte bir sözleşme iletti ve hem beni hem kendi emeğini çok güzel koruyacak şekilde hazırlamış. Öyle bir sunum yaptı ki akıllara zarar böyle bir bakış açısı görmedim. Şimdi başka markalarım için çalışmalarımız devam ediyor. Aldığı para helal olsun…

  1. Çok teşekkür ederim Muratcan Bey, bu süreçte sizi bayağı yıpratmışlardı. Her alanda elimden geleni yapmaya hazırım biliyorsunuz. Tüm kararlarınızda tercih etmeden önce araştırmanızı tavsiye ederim. Çoğu girişimcilerin en büyük hataları burada başlıyor. Yeni markanızı çok yakında teslim edeceğim hoşçakalın. 🙂

 3. Marka ismi bulma hizmeti ile başladım daha sonra marka eğitimi aldım. Yaptığımız eğitimler ile çok bilinçlendim, hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş teşekkürler hocam harikasınız..

  1. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim Ayşe Hanım, faydalı oluyorsam ne mutlu bana. Bebeğinize dikkatli bakın, takipteyim ve her zaman yanınızdayım :)🙏

 4. Marka ismi için Haldun Hocam ile çalışmamız oldu beklediğimiz den biraz uzun sürdü ama içimize sinen bir karakter ile güzel bir marka buldu. Çok teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim hocam.

   1. Merhaba Haldun bey,
    Sizi Azərbaycandan narahat edirəm.
    Azərbaycanda Elektronik əşya satış mağazası açmaq istəyirəm.
    Mağazamıza ad tapmaqda çətinlik çəkirik.
    Mağaza adı tövsiyyə etsəz çox sevinərdik.
    Əvvəlcədən təşəkkürlərimi bildirirəm.Çox sağ olun…

 5. Selam Haldun bey ben İzmir’de şalgam imalatı kuracam fakat etiket ismi bulamakta zorlanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. Merhabalar Haldun Bey. Bu yorumu yazdığım e-posta ile size marka ismi konusunda bir mail yardım maili attım. Detaylar orada mevcut. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

 7. merhaba 🙂 ben bir marka ismi bulmak istiyorum bulduğum herşey kullanılmış yardımcı olabilir misiniz

 8. Haldun Hocam ile birlikte çalıştık ve bal markamız için çok güzel isim belirledik. Yani ilginç kısmı öyle isimler ile geliyor ki benim neden aklıma gelmedi diye kafayı yiyorsunuz. İlginç bir bakış açısı var. Teşekkürler hocam. Saygılar…

  1. Teşekkürler Salih bey, umarım yeni marka isminiz sizlere, işletmenize değer katar. Ne demişti Jack Trout: “Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir.”

 9. Merhabalar efendim ben kendi markami bulmakta zorlanıyorum okadar çok isim varki yapılmış olmuyo yardımcı olabilirmisiniz

 10. Kendi markama isim bulmak için araştırma yaparken karşıma çıktı. Haldun Bey çok teşekkür ederim. Ne güzel bir kaynak. Ne güzel derlemişsiniz.

 11. Marka ismi bulma ve marka danışmanlığı hizmeti aldım, sadece bu hizmetlerle bırakmıyor. Marka vizyonu hakkında yaptığımız sohbetlerle inanılmaz bir şekilde ufkum açıldı ve bakış açım değişti. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kamil Keles Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et