fbpx
MarkaPazarlama
Trend

Marka İsmi Bulma

Marka ismi konusunda çok söylediğim ve çokça tekrar edilen şu alıntı çok önemlidir. Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.

Marka İsmi Nedir?

Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisidir. Eğer daha önce markanıza isim seçme girişiminde bulunduysanız, bu sürecin ne kadar zahmetli olduğunu bilirsiniz. En iyi alan adları yaklaşık 10 yıl önce alınmıştır. Markanız için isim seçerken her gün kullandığınız kelimeleri düşünün. Brandroot’ta kolaylıkla markanız için bir isim seçebilirsiniz. Kurucusu Michael Rader duyularla ilişkilendirebileceğiniz kelimeleri seçmeniz gerektiğini söylüyor: aydınlık, karanlık, güç, zayıflık, keskinlik, durgunluk gibi.

MARKA İSMİ BULMA KONUSUNDA SORUN MU YAŞIYORSUN?

Stratejik, hedef kitleye uygun doğru telaffuz edilen marka ismi bulma hizmeti için tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurmak.
En kısa sürede dönüş sağlayacağıma emin olabilirsiniz.

Dilerseniz marka ismine geçmeden önce “Marka Nedir?” isimli içeriğe bir göz atamanızı tavsiye ederim. Çünkü markayı ve çeşitlerini anlar iseniz markanıza isim bulurken daha rahat ilerlersiniz. 

Tam bu noktada güçlü bir marka inşaası ve benzersiz satış teklifi ile sıradan bir marka olmaktan sıyrılmak için markanıza +1 değer katmalısınız, bu size ‘Benzesiz Satış Stratejisi‘ getirir. Girişiminize isim verirken bu benzersizliğiniz sizi daha mantıklı ve akılda kalıcı bir marka ismi bulmanızı sağlar. Bu konuda detaylı bilgi için +1’i Bulmaya Hazır Mısın? (Markan Kazanacak) yazı içeriğini okumanızı öneririm.

“Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.” der.

JACK TROUT

 
Tam detaylara inmeden önce Dijital Varlık Analizi hakkında detaylı bir içerik okumak isterseniz hemen tıklayın
 

“What’s in a name?” Bilmek isteyen sadece William Shakespeare değil. Markalar yıllardır bu soru üzerine kafa yoruyor, tanınırlık kazanmak ve ürünlerinin satılmasına yardımcı olmak için mükemmel bir marka fikri bulmaya çalışıyorlar. Bir markayı adlandırmak, orijinal markanızın ivmesini ve değerini kaybetmeden önemli bir dönüş yapmanızı gerektirir. 

Bunun nedeni, bir marka isminin gerçek ağırlığı taşımasıdır. İnanılmaz yaratıcılık ve bir doz stratejik düşünme ile bir marka adı, bir markanın başarısını başından itibaren yeniden canlandırabilir. Analitik süreci akılda tutarak, bir şirketin markalaşmasının zorlu kısmına bir göz atalım ve onu parça parça çözelim.

 • Söz: Ürün / hizmet avantajlarını uyandırın ve destekleyin. Harika bir örnek: ‘Intel.’
 • Kişilik / karakter: Markanız genç ve coşkulu bir yetişkin mi yoksa ihtiyaç anında bir aile dostu mu? İsim her şeyi söylüyor.
 • Performans: Duygu, daha işlevsel markalarda, yani tüketim malları ve hizmetlerinde hayati bir rol oynar. “Apple” ın ipuçlarıyla ilgili bir performansı yoktur, oysa “Head and Shoulders”, “Duracell”, “Energizer” açıkça bunu yapar.

Yukarıdaki boyutların sağlanması, anlambilim, fonetik (örn. Intel’den Pentium) ve ses sembolizminin (örn. Rus kökenlerini öneren Smirnoff) bir kombinasyonunu gerektirir. Buna Brand Mixology denir. Tıpkı harika bir kokteyl gibi doğru bardağa, doğru renge ve mükemmel bir tat dengesine ihtiyaç duyar. Ve tabii ki, doğru miktarda buz ve belki bir garnitür.

Marka İsmi Araştırırken En Önemli 2 Başlık

Bir marka adı fikri: alabildiği kadar analitiktir. Uzun vadeli bir stratejiden çekici bir marka mimarisi geliştirmeye kadar, hedef grubunuz için alakalı bir hikaye oluşturmanız gerekir. Bir dizi marka değeri ve avantajı tanımlayın ve teklifinizi neyin inandırıcı kıldığını belirleyin. Marka adlandırma fikri, marka fikrinize ruhu ve bedeni vermekle ilgilidir. Güvenli konumlandırma ve iyi düşünülmüş marka mimarisinin ilk türevidir.

Marka adı performansı: İkici adım, yaratıcılığı kucaklayan marka fikri fikirleri üretmek ve çeşitli yollar tanımlamakla ilgilidir. Fikir, kapsamı daraltmakla ilgili olsa da, bu kısım uygulanabilir alternatifinizi büyük ölçüde artırır. Bir markanın performansı, müşteri / tüketici vaadini doğrulamakla ilgilidir. Bu aşamada, marka isimleri coğrafi sınırlara uyan tepkiyi uyandırmalıdır. 

Marka İsmi Nasıl Bulunur?

Aşağıda yer alan her bir maddeyi adım adım dikkat ederek ilerlerseniz daha sağlıklı ve yaratıcı marka ismi oluşturursunuz.

Marka İsmini Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Markanın ruhunu yansıtmasına, kişiliğine uygun olmasına,
 • Kolay telaffuz edilmesine ve yazılabilmesine,
 • Hatırlanabilirliğine,
 • Uluslarası kabul görebilmesine,
 • Anlambilimsel açıdan olumlu olmasına,
 • Sesbilimsel açıdan müzikalitesinin yüksek olmasına,
 • Toplumsal açıdan kötü çağrışımları olmamasına dikkat etmek gerekir.

Kolay Marka İsmi Bulma Rehberi

Akılda kolay kalmalı, hatırlanabilir olmalı

Her zaman ilk ve en önemli madde markanız için isim seçerken ilk önceliklerinizden biri de seçtiğiniz ismin akılda kalıcı olmasıdır. Tüketiciler, marka isminizi farklı platformlar ve yerler üzerinde görebilirler. İsminizi gördükleri anda da markanızı araştırmayabilirler. Ben bu noktada genelde outdoor reklamlardaki markaları düşünmenizi istiyorum, 3sn gördüğünüz hangi markaları hatırlıyorusunuz. Ayrıca TV reklamlarında….

Uzun, karmaşık, yan yana çok fazla sessiz ya da sesli harf olan isimlerin akılda kalması zorlaşır. Bu nedenle de akılda kalıcı ve hatırlanması kolay isimler seçmeye özen göstermelisiniz.

Zor hecelenen ve yazımını kolay olduğuna dikkat edin

Marka ismi, akılda kalıcı, kolay hatırlanabilir olması gerektiği gibi kolay da yazılabilir olmalı. Bu sebeple de marka isminizi seçerken, kolay hecelenebilen ve yazılabilen isimleri seçmeniz de önemli. Kullanıcılar markanızı hatırlar ancak yazarken zorlanırlarsa internet üzerinde arama yaparken markanızı bulamayabilirler. Bu da potansiyel müşterilerinizi kaçırmanıza neden olacaktır.

Başka bir marka ile karıştırılmamasına dikkat edin

Firma ismi, kendi özgü yani orijinal olmalıdır. Başka bir firma ile çağırışım yapması isim karışıklığı nedeniyle tüketicilerin sizin markanız yerine farklı bir firmanın web sitesine ya da hizmetlerine yönelmelerine neden olabilir. Analojik olarak siz yeni bir ağaç ekiyorsunuz, dikkat edin ağacınız güneş alacağı bir yerde olmalı yoksa yetişmez diğer bir ifade ile başkasının ağacının gölgesinde büyüyemez. Yeni bir marka kuruyorum derken başkasının markasını farkında olmadan besleyebilirisiniz dikkat edin.

Bununla beraber SEO konusunda size sorun çıkartabilir. İnternet üzerinde belli bir sıklıkta aranan kelimeleri içeren isimler üzerine bir marka kurguladığınızda, SEO çalışmalarınızda, bu konseptle ilgili içeriklerin önüne geçmeniz zorlaşabilir. İsim seçerken buna da dikkat etmenizde yarar vardır.

İşinizi kısıtlayacak bir isim seçmeyin

Marka ismi seçerken uzun vadeli düşünmenizde yarar var. İlerleyen zamanlarda işinizi büyütmek, yeni ürünler eklemek istediğinizde ya da işler istediğiniz gibi gitmediğinde pivot yapmaya karar verdiğinizde marka isminizin sizi kısıtlamaması gerekir. Bu nedenle de marka isminizde ürün adları gibi belli bir konsepte odaklanmış kelimeleri seçmemeye özen gösterirseniz harika olur.

Marka isim alternatiflerinizi internette arayın

Marka ismi seçmeden önce, elinizdeki alternatiflerle ilgili internet üzerinde hızlı aramalar yapın. Seçtiğiniz isimle ilgili internet üzerinde ne tür içerikler var; aynı isimle başka markalar var mı, eğer bu isimle ilgili içerikler bulunuyorsa bunların ne ilgili olduğunu araştırmanız gerekir. Eğer kötü izlenim yaratan içerikler bulunuyorsa, bu isim doğru bir tercih olmayacaktır; sizinle ilgili olmasa da bu çağırışım markanızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle de hızlı araştırmalar yapmanız da bu süreçte olduka önemli ve gereklidir.

Sosyal medya hesaplarını kontrol edin

Firma ismi bulma aynı zamanda alan adı ve sosyal ağlarda da kullanılacağı için, bu ismin müsaitliğini de kullanmanız gerekir. Alan adı başkası tarafından alınmışsa, iki alternatifiniz bulunuyor. Bu kişi eğer satıyorsa bu alan adını satın alabilirsiniz; ancak bu normalden pahalıya mal olabilir. İkinci alternatif ise yeni bir isme yönelmek olacaktır. Alan adının alınmış olması, bu isimle yapılan başka bir iş olduğunu da gösterir ki bu isimde artık mantıklı değildir.

Aynı şekilde sosyal medya hesaplarının da müsait olması önemlidir. Sosyal ağlarda kullanıcılara ulaşmak ve marka bilinirliğinizi artırmak isterken, kullanıcılar sizin hesabınızı benzer isimli hesaplarla karıştırabilirler. Bu da yine potansiyel geri dönüşümü kaybetmenize neden olur.

Örneğin benim sosyal medya hesaplarıma bir bakın;

.com uzantılı alan adlarını tercih edin

Alan adı seçimi yaparken de özellike .com uzantılı isimleri tercih etmenizde de yarar var. Benim kırmızı çizgimdir diyebilirim. Günümüzde .net, .co gibi birçok alternatif uzantı olsa da kullanıcı alışkanlıkları nedeniyle, kullanıcılar bir alan adı girişi yaparken otomatik olarak .com uzantısını düşünür. Bu durumda da farklı uzantınızın olması kullanıcı alışkanlığı nedeniyle kullanıcıların markanızın sitesine ulaşamamasına neden olabilir. Ayrıca ilerleyen hedeflerinizde uluslararası büyüme vizyonunuz var ise mutlaka .com tercih etmelisiniz.

Çevrenizdeki kişilerle paylaşın ve cümle içerisinde kullanın

Marka ismi seçiminde son aşamada da isim alternatifilerinizi üçe indirgemelisiniz. Üç isim arasında da seçim yapmak için sadece kendi düşüncelerinize yer vermeyin. Çok emin olduğunuz bir isim değilse, yakın çevrenizdeki kişilerle bu isim alternatiflerini paylaşarak, kulağa nasıl geldiğini sorun.

İsmin akılda kalıcı olup olmadığını ve kolay hatırda kalıp kalmayacağını sorun. Bunu bir ileriki aşamada da söylediğiniz isim alternatiflerini yazmalarını da isteyebilirsiniz. Böylelikle telaffuz ve yazım konusunda da ismin ne kadar etkili olduğunu da görebilirsiniz.

 • Burada bir ipucu vereyim. Bir arkadaşınızı arayın ve şunları söyleyin: “Merhaba kanki nasıl gidiyor… Sana şimdi bir kez tekrar edeceğim bir isim söyleyeceğim ve telefonu kapacağım, sonra sende bana bunu WhatsApp üzerinden yazı olarak iletir misin?” dedikten sonra marka ismini söyleyip kapatın. Unutmayın sadece bir kez. Eğer aynı şekilde size yazıp iletebiliyorsa o isimde bişeyler olabilir üzerinde durmaya devam edin. Ama diğer kriterleri de yerine getirebildiğini kontrol etmeyi unutmayın!

Fonetikliğine dikkat edin

İsim alternatifleriniz üzerinde karar vermeye çalışırken, ismin kulağa da iyi geldiğinden emin olmalısınız. İçerisindeki harflerin tınlayışı, telafuzu ve kulakta bıraktığı tını da markaya olan bakış açısını etkiler. İsmin kulağa iyi gelmemesi de bilinçaltında kötü bir izlenim yaratacağı için üzerinde durmanız gereken konulardan biri.

Uluslararası kullanabilirliğini kontrol edin

Eğer marka isminiz ile ilerleyen süreçler yurtdışına açılmayı düşünüyorsanız mutlaka EUIPO Tescil Kontrol (AB), USPTO Tescil Kontrol (ABD) gibi platformlardan kontrollerinizi gerçekleştirmeyi unutmayınız.

En iyi şirketlerin isimleri duygu uyandırıcı ve akılda kalıcıdır. Eğer isim bulmakta zorlanıyorsanız, kendi isteklerinize odaklanmayı bırakın. Bunun yerine hedef kitlenize hissettirmek istediğiniz duygulara odaklanın. İşinizle ilgili kavramları listeleyerek başlayın. İşinizi kurma sürecinizi hatırlatan betimleyici sözler kullanın. Daha sonra şirketinizle bağdaştırdığınız görselleri sıralayın.

Marka İsmi Bulma - Haldun Yıldız

Eğer markanıza yakışır bir sözcük bulamıyorsanız, kendiniz üretin. Kelimeler her zaman değişir ve evrimsel bir döngü içindedirler. Argo ya da resmi, her zaman piyasaya giren yeni kelimeler vardır. Bunun bir örneği Google’dır, bilinmezlikten doğan bu kelime Oxford Sözlüklerindeki yerini aldı. Bu bilinenden uzaklaşıp yeri bir kavram üreten bir şirketti.

Son olarak, şirket ismi seçilirken en önemli hususlardan birisi de marka tescil kriterlerine ve hukuki kriterler uygun olup olmadığının araştırılması gerektirmektedir. Öyle ya marka tescil yoluyla korunmayacak bir marka ismine yatırım yapılmayacağına göre mutlaka Türk Patent’ e marka başvurusu yapılmalıdır.

“Pazarlamacılar toplumsal mühendis ve davranış mimarları olarak markalar aracılığıyla anlam üretirler.” der

JOHN SHERRY

Stratejisi belirlenmiş, mesajları oluşturulmuş, rekabet gücü yüksek, araştırılmış, anlamları gözden geçirilmiş; ses – şekil ve çağrışım değerleri olan, pazarlama, satış ve tanıtım gücüne sahip, seçim garantili, tescil edilebilir marka isimleri bulmakta zorlanıyor iseniz mutlaka bir marka danışmanından yardım istemelisiniz.

Marka Adlandırma Kovası 

Marka adları üç farklı kategoriye ayrılır:

 • Descriptive (Açıklayıcı)
 • Suggestive (İmalı)
 • Abstract (Soyut)

Descriptive (Açıklayıcı) Marka İsimleri:

Basit ve işlevseldir. Bir ürün veya şirketin günlük dili kullanarak ne yaptığını açıkça ifade ederler. Açıklayıcı adlar, müşterilerin bir işletmenin neyle ilgili olduğunu anında anlamalarını sağlar, ancak bu basitliğin birkaç dezavantajı vardır.

Bu isimler sadece uzun ve ilham verici olmaktan uzak değil, aynı zamanda sınırlayıcı da olabilir. Şu anda sağladığınız ürünleri veya hizmetleri tanımlayan bir marka adı, özellikle ileride bu teklifi genişletmeye karar verirseniz, hat boyunca yeterince esnek olmayabilir. En büyük sıkıntılarda biri şu bulmaya çalıştığınız isimleri çoğu kullanılmış olabilir.

Suggestive (İmalı) Marka İsimleri:

Bir iş hakkında bir faydayı ima eder veya bir hikaye anlatır. Açıklayıcı isimlerin aksine, anımsatıcı marka isimleri, bir markanın arkasındaki ana fikri ifade etmeye yardımcı olmak için ağırlıklı olarak metaforlara ve analojilere dayanır. Örneğin Intel, teknoloji şirketinin işlemcileri ve diğer ürünleri tarafından her gün desteklenen iki temel kavram olan zeka ve bilgiyi bir araya getiriyor. 

Twitter, bu kategoriye giren bir başka klasiktir: Haber ve fikirlerin işletmeler ve bireyler tarafından paylaşıldığı bir sosyal platformu sembolize etmek için birbirlerine tweet atan bir kuş sürüsü imajını çağrıştırmak. Bu kısımda çok daha araştırma ve mitolojilerde yararlanılır ve yakalayabilirseniz çok yaratıcı isimler çıkabilir.

Abstract (Soyut) Marka İsimleri:

Temsil ettikleri marka veya ürünle net bir ilişkisi yoktur. İster Apple gibi gerçek kelimeler, ister Adient (bir otomotiv araba koltuğu üreticisi) gibi uydurma kelimeler olsun, bu isimler boş yazı tahtaları olarak işlev görür ve işletmelerin bunlara yeni anlamlar aşılamasına olanak tanır. Tanımlayıcı adlar kadar genel olmadıklarından, ticari marka ve sahiplenmeleri daha kolay olabilir. 

Bununla birlikte, orijinallikleri iki ucu keskin bir kılıçtır: soyut isimler, etraflarında yeni çağrışımlar oluşturmak için genellikle önemli ölçüde daha yüksek pazarlama harcaması gerektirir. Açıklayıcı isimler kendileri için konuşurken, belirsiz isimler daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar – ancak ayırt edici olmaları, onlara doğru yatırım yapan işletmeler için ödeme yapabilir.

En Çok Kullanılan Marka İsmi Türleri

Yukarıda ‘marka adları üç farklı kategoriye’ bölünüyor demiştik bunları genişlettiğimizde. Aşağıdaki gibi hepimizin bildiği isimlerin net çıkış yerlerini de göreceksiniz.

1) Doğrudan iş alanını anlatan marka isimleri

Bu tür marka isimleri şirketin sunduğu hizmeti ya da ürünü net bir şekilde tanımlar. Bu tür isimlerde yaratıcılığa yer yoktur. Bu tür bir marka ismine sahip olmanın olumlu yanı tüketiciyle kolay iletişim kurup iş alanıyla ilgili net ve temiz bir mesaj vermesidir. Ancak bu tür isimlerin dezavantajı da vardır; marka genişlemek isterse bu alanla genişlemesi oldukça zor olacaktır. Örneğin sahibinden.com gibi.

Günümüzde bu tür isimlerin markalanmasının çok zor olduğu yönünde bir inanış var. Ben de bu inanışa katılıyorum. Çünkü artık her şey Google’dan aranıyor ve böyle bir arama davranışında iş alanını tanımlayan bir kelimeye benzeyen yüzlerce içerikle karşılaşmak çok mümkün. Bu da markanın ayrışmasına ve yeni kullanıcılar bulmasını zorlaştıracaktır.

2) Başka bir alandan transfer marka isimleri

Genellikle başka bir kategorideki güçlü bir çağrışımın transfer edilmesiyle oluşturulur. Bu tür, “yaratıcı marka isimleri” kategorisini tanımlar. Bir kere öğretilince marka değerini çok güçlü ve ayrıştırıcı bir şekilde taşımayı başarır. Hatırlanması kolaydır. Kurumsal kimlik tasarım çalışmalarında etkili işler çıkmasına imkân tanırlar.

Nike, Amazon en iyi örnekleridir. 

3) İcat edilen marka isimleri

Uydurma marka isimleri olarak da bilinir. Anlatması zor isim türlerindendir. İcat edildikleri için oldukça özgündürler. Google arama motorlarında sizi ayrıştırır ve bulunmanızı kolaylaştırır. Bu tür bir marka ismi oluşturmak oldukça zordur. Özellikle Latince kök kelimelere hâkim olmak gerekir. İlk kez pazara sunulacak ürünlerde çok tercih edilir. Önemli olan markanın temsil ettiği değeri ses ve şekil özellikleri ile hissettirmesidir. 

Kodak böyle bir isimdir. 

4) Anlamlı bozma marka isimleri

Bu tür marka isimleri kelime oyunları barındırır. Kategorinin ürün ya da hizmet adını içerisinde bozarak kullanır. Hem kategori çağrışımını kuvvetli bir şekilde sağlamış olur hem de özgünlüğüyle kategoride ayrışır.

Dunkin Donuts, Coca Cola bu tür marka isimlerindendir. 

5) Kısaltma marka isimleri

Telaffuzu zor isimlerdir, bu nedenle de pek tercih edilmez. IBM, KFC, UPS, UNICEF tanınmış örneklerindendir. Günümüzde pek tercih edilmez. Bir zamanlar Türkiye’de de bir furya olarak çokça kullanılmıştır.

6) Coğrafi bölge adının geçtiği marka isimleri

Coğrafi marka isimleri, markanın faaliyet gösterdiği ya da markanın doğduğu coğrafyadan ismini alır. Böylelikle o bölgenin değerini marka adına hızlı bir şekilde transfer ederek avantaj sağlar.

Dünyada American Express en bilinen örneğidir.

7) Kurucu marka isimleri

En riskli yollardan birisidir. Eğer kurucunun temsil ettiği bir formül, iş yapış şekli, ekol gibi bir marka parçası yoksa marka sahibinin her davranışı, her konuşması markayla ilişkilendirilir ve çok kişisel bir marka yönetimi süreci yaşatır. Dünya da çok başarılı örnekleri vardır.

Ford, Ben & Jerry’s gibi. Türkiye’de Kiğılı en bilinen örneğidir.

8) Tarihi marka isimleri

Bu tür marka isimleri, şirketle hiçbir ilgisi olmayan, ancak şirketin belirli bir tarihsel figürden değer transferini gösterebilecek isimlerle ilişkili. Günümüzde en bilineni Tesla’dır.

9) Anlamsız Bozma Marka İsimleri

Bunlar, yukarıdaki kategorilerden bir veya daha fazlasının bir kombinasyonunu kullananlardır.

Örneğin; Tiguan böyle bir örnektir. İguana ve Tiger kelimelerinden bozularak türetilmiştir. “Özgün marka isimleri” kategorinde en güçlü alternatifler bu tür isimlerdir. Özgünlük değerleri oldukça yüksektir. 

Marka İsmi Danışmanlığı - Haldun Yıldız

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılan marka tescili ile bu işlemi yaptıran markalar 10 yıl süreli koruma hakkına sahip olur. Bu sürenin bitiminde yeniden başvurarak marka tescil sürenizi uzatabilirsiniz.

Marka tescil işlemleri aşağıdaki şekilde tamamlanır:

 • Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescili başvurusu yapılır.
 • Başvuru, TPE tarafından sınıflandırılarak incelenir.
 • Başvuru, itirazların ortaya çıkma ihtimaline karşı 4 ay süre ile bültende yayınlanır.
 • Marka hakkında itiraz yapıldıysa, bu itirazlar incelenerek değerlendirmeye alınır.
 • Herhangi bir itiraz yapılmadıysa veya itirazlar marka lehine sonuçlandıysa, TPE marka tescili için belgeleri düzenler.
 • Marka tescil belgesi için son harç ödemesi yapılır.
 • Markanız tescil edilerek onaylanır ve marka tescil belgeniz tarafınıza iletilir.

Marka İsim Vakaları

Uluslararası markalarda isim vakalarına birlikte bir bakalım:

Novada, Latin Amerika’da Tutmadı

Amerika Chevrolet’in efsane modeli Nova, 1962’de üretilmeye başlandır. Sadece Amerika’da değil, birçok ülkede de başarılı satış rakamlarına ulaştı. nova, aynı başarıyı İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinden yakalayamadı. Bunun nedeni ise İspanyolca’da Nova’nın anlamının ‘gitmez’ olması. Hiçbir Latin Amerikalı tüketici ‘gitmez’ isimli bir otomobili, satın almadı. Aslında hangi ülke olursa olsun ‘gitmez’ anlamına gelen bir otomobili kimse almaz.

Toyota MR2

Japon üretici Toyota’nın da isim konusunda biraz yanıldı. Spor modeli MR2’nin İngilizce telaffuzu Fransızca’da ‘b*ktan’ anlamına geliyor. Bu yüzden marka, Fransa’da aracını başka bir isimle satışa sundu.

Kia’nın Provo Otomobili

Güney Koreli üretici Kia, Cenevre Otomobil Fuar’ında sergilediği bir konsept otomobile Provo ismini verdi. Fakat ‘provo’ İngiltere ve İrlanda’nın bazı kesimlerinde terör örgütü IRA’nın kısaltması olarak kullanılıyordu. 

Japon Nissan Moco

Japon Nissan, 2001’de Moco adı verilen bir model tanıttı. Moco, Japonya dışında da satışa sunuldu. İspanyolca’da ‘moco’nun ‘sümük’ anlamına geldiğini bilmeyen Nissan, İspanya’da tek bir otomobil bile satamadı. Sessiz sedasız İspanya ve Avrupa’dan çekildi.

Mitsubishi Kıvırcık Otomobil

Argo anlamlarına kötü olmayan ama ilginç otomobil isimleri de var. Buna en iyi örnek, Japon Mitsubishi’nin Lettuce, adını İngilizce’de ‘kıvırcık marul salata’ anlamına geliyor.

Bir marka ismi tüketiciye neler söyler? Neredeyse markaya dair her şeyi. Pazarlama hayatınızda almanız gereken en önemli karalardan biri de markanızın pazar yargısını tüm hatlarıyla belirleyecek olan marka isminin seçimidir. Bu seçimi uzmanlara bırakın!

Siz de bir marka oluşturmak istiyorsanız ve bir isim ihtiyacınız var ise benimle iletişime geçmek için Marka İsmi Bulma tıklayınız.
MARKA İSMİ BULMA KONUSUNDA SORUN MU YAŞIYORSUN?

Stratejik, hedef kitleye uygun doğru telaffuz edilen marka ismi bulma hizmeti için tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurmak.
En kısa sürede dönüş sağlayacağıma emin olabilirsiniz.

Marka ismini belirlemeden önce girişiminiz gerçekten doğru yapılandı mı? En önemlisi girişiminiz diğer girişimlerden farklılaşacak +1’i buldu mu? Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi ile eğitim sonunda fikirden markaya giden süreci en iyi şekilde öğrenip uluslararası standartlara kavuşarak ticaret hayatlarında güçlü marka temeli ile pazara girmiş olursunuz. Hemen tıklayın %25 indirimle eğitime sahip olun!

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Hocam merhaba bir sorum olacaktı.
  -Ankarada bir restoran düşünelim ve konsepti beach olsun.İsmini beach yada the beach koymanın artıları ve eksileri ne olur?
  aynı soruyu şu şekilde bir örnekle de sormak isterim.
  yada türk çinisinin tüm dünyada bilindiğini varsayalım.
  -İçinde çini desenleri ağırlıklı olan bir restoran hayal edelim.Ve burası turistik olarak güçlü bir bölgede olsun.
  Umarım düşündüğüm fikri doğru örneklendirebilmişimdir.Cevaplarınızı bekliyorum saygılar

  1. Merhaba Altan, öncelikle konsepti beach olması isimde beach geçeceği anlamına gelmez. Hedef kitlesi, markayı diğerlerinden ayıran unsurlar, marka adlandırma kovalarında hangisini talep ettiği gib gibi başlıklar önemlidir. Marka isminde beach geçmesi konsepti anlatır ama doğruluğu tartılır. Ayrıca en önemli kısım ise marka tescilinin müsaitliği ve .com alana adının boşta olmasına bakmak gerekir.

   Bence en önemli nokta ise markanın hikayesi ve o hikayeyi yansıtacak marka ismidir.

   Umarın açıklamalarım yeterli olmuştur. Dilediğin zaman gerek sosyal medya hesaplarından gerekse telefondan ulaşabilirsin.

   Sağlıcakla kal…

 2. İlk başta tavırları ve yorucu brief formuyla biraz itici gelmişti fakat nedenini öğrenince ve Haldun Hocamla sohbet etmeye başlayınca olayların çok farklı olduğunu anlamaya başladım. Şimdi yep yeni bir markamız oldu. Tabi danışmanlığınıda Haldun hocama emanet ettim. Ellerinize sağlık Hocam.

  1. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim Berkay Bey, evet farkındayım ama bu işler ciddi işler o yüzden ilk başta biraz zahmetkeş olasa da sonrası daha kolay oluyor. Yeni markamızın bahtı açık, penatrasyon performansı güzel olur inşallah.

 3. Size sadece şunu söylemek istiyorum. Gönderilen brief formunda bile bu işi nasıl profesyonel yaptığını anlıyorsunuz. Daha önce o kadar çok saçma saçma kişilere para kaptırdım ki size anlatamam. Haldun Hocam ne kadar teşekkür etsem az. Şimdi birlikte markanın tüm süreçlerini birlikte yürütüyoruz. Kesinlikle değil şiddetle tavsiye ediyorum.

  1. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim Murat Bey, çok onure ettiniz beni. 🙏 İşin zor tarafı bitti şimdi daha zor kısmı başladı. Birlikte nice başarılara inşallah. Araştırmaya, veriye ve insanı incelemeye devam… 🤜 🤛

 4. Şirketime isim arayışım uzun zamandır sürüyordu. bionluk gibi sitelerdeki isimlerle çok çalıştım ama hepsi foss çıktı hem zamanım hem param gitti. Haldun Hocamın profesyonel yaklaşım tarzı beni inanılmaz etkiledi ve marka ismimizi tam 2 hafta içinde teslim etti. Sonuna kadar tavsiye ederim. Marka ismine ihtiyacınız var ise emin olun Türkiye’de tek adres.

  1. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim Ahmet Bey, her sektörde olduğu gibi ne dolandırcılar varmış Ahmet beyin anlattıklarının üzerine sadece pes dersiniz. Bu ülkede her anlamda ilerlemek adına girişimde bulunmaya çalışan insanlara bile neler yapılıyor. Konuşa konuşa, yaza yaza bunları yok edeceğiz inşallah. Ahmet Bey markalarımızın ömrü uzun olsun, bereket getirsin inşallah. Görüşmek üzere. 🙏

 5. Çok şükür aradığım marka adına Haldun Bey sayesinde kavuştum. Sunum efsaneydi, çok teşekkürler.

 6. Müəllimimlə brendimizə çox gözəl ad tapdıq, əlasınız. Sizə kifayət qədər təşəkkür edə bilmirəm. Mən şiddətlə tövsiyə edirəm. Siz razı qalacaqsınız.

 7. Yeni açacak olduğum markama marka ismi arayışım çok uzun zamandır sürüyordu emin olun 5 firmanın üzerinden çalışma yaptım. Bana her yerde olan patenti alınmış markalar sundular üstüne paramın üzerine kondular. Taki Haldun Bey ile tanışına kadar, marka ismi bulma için yazdığımda bana önce bir brief doldurttu sonrasında teklifi ile birlikte bir sözleşme iletti ve hem beni hem kendi emeğini çok güzel koruyacak şekilde hazırlamış. Öyle bir sunum yaptı ki akıllara zarar böyle bir bakış açısı görmedim. Şimdi başka markalarım için çalışmalarımız devam ediyor. Aldığı para helal olsun…

  1. Çok teşekkür ederim Muratcan Bey, bu süreçte sizi bayağı yıpratmışlardı. Her alanda elimden geleni yapmaya hazırım biliyorsunuz. Tüm kararlarınızda tercih etmeden önce araştırmanızı tavsiye ederim. Çoğu girişimcilerin en büyük hataları burada başlıyor. Yeni markanızı çok yakında teslim edeceğim hoşçakalın. 🙂

 8. Marka ismi bulma hizmeti ile başladım daha sonra marka eğitimi aldım. Yaptığımız eğitimler ile çok bilinçlendim, hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş teşekkürler hocam harikasınız..

  1. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim Ayşe Hanım, faydalı oluyorsam ne mutlu bana. Bebeğinize dikkatli bakın, takipteyim ve her zaman yanınızdayım :)🙏

 9. Marka ismi için Haldun Hocam ile çalışmamız oldu beklediğimiz den biraz uzun sürdü ama içimize sinen bir karakter ile güzel bir marka buldu. Çok teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim hocam.

   1. Merhaba Haldun bey,
    Sizi Azərbaycandan narahat edirəm.
    Azərbaycanda Elektronik əşya satış mağazası açmaq istəyirəm.
    Mağazamıza ad tapmaqda çətinlik çəkirik.
    Mağaza adı tövsiyyə etsəz çox sevinərdik.
    Əvvəlcədən təşəkkürlərimi bildirirəm.Çox sağ olun…

 10. Selam Haldun bey ben İzmir’de şalgam imalatı kuracam fakat etiket ismi bulamakta zorlanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhabalar Haldun Bey. Bu yorumu yazdığım e-posta ile size marka ismi konusunda bir mail yardım maili attım. Detaylar orada mevcut. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

 12. merhaba 🙂 ben bir marka ismi bulmak istiyorum bulduğum herşey kullanılmış yardımcı olabilir misiniz

 13. Haldun Hocam ile birlikte çalıştık ve bal markamız için çok güzel isim belirledik. Yani ilginç kısmı öyle isimler ile geliyor ki benim neden aklıma gelmedi diye kafayı yiyorsunuz. İlginç bir bakış açısı var. Teşekkürler hocam. Saygılar…

  1. Teşekkürler Salih bey, umarım yeni marka isminiz sizlere, işletmenize değer katar. Ne demişti Jack Trout: “Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir.”

 14. Merhabalar efendim ben kendi markami bulmakta zorlanıyorum okadar çok isim varki yapılmış olmuyo yardımcı olabilirmisiniz

 15. Kendi markama isim bulmak için araştırma yaparken karşıma çıktı. Haldun Bey çok teşekkür ederim. Ne güzel bir kaynak. Ne güzel derlemişsiniz.

 16. Marka ismi bulma ve marka danışmanlığı hizmeti aldım, sadece bu hizmetlerle bırakmıyor. Marka vizyonu hakkında yaptığımız sohbetlerle inanılmaz bir şekilde ufkum açıldı ve bakış açım değişti. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et