fbpx
Dijital PazarlamaPazarlamaSosyal Medya

2022’de Popüler Olacak Pazarlama Kanalları (B2B – B2C)

2022’de popüler olacak pazarlama kanalları sizce neler olacak diye bir anket yaptığımda herkesten gelen içgörüler %80 aynı gibi. Bu doğru, fakat kaçırılın bir noktada B2B ve B2C ile aralarında farklar olacak, olmalı da. Hadi birlikte inceleyelim.

Küçük Prens” kitabını hemen hemen herkes biliyor okumadıysa bile ismini biliyor en azından. Orada geçen, “İnsanların nerede oldukları asla bilinmez.” sözü çok anlamlıdır. Pazarlama anlamında baktığınızda da öyle değil mi? İşte 2022’de bu yüzden işler biraz karışıyor. Sanki minimum 2’den fazla kanalı aktif kullanmanız gerekliliğini anlatıyor bize.

Hepimizin bildiği gibi içerik pazarlaması bir markanın vazgeçilmez noktalarındandır. Ama çoğu zaman, içerik pazarlamasının iki ayrı kelimeden oluştuğunu unuturuz. “İçerik” ve “Pazarlama”.  İçerik oluşturmak genellikle bir pazarlamacının işinin en tatmin edici ve keyifli kısmıdır ancak bu içeriği dağıtmak/pazarlamak da bir o kadar önemlidir.

Sonuçta, içeriğinizi kimse görmezse bir anlamı yok…

Bu nedenle, içerik pazarlama hedeflerinizden yararlanmak için hangilerini kullanmanız gerektiğini anlamak oldukça önemlidir. Pazarlama kanalları, hedef kitlenizle iletişim kurmak için kullandığınız farklı araçlar ve platformlardır. Bu nedenle, belirli kanalları kullanma kararı kitlenizin içgörülerinden gelse de, farklı kanalların değerini anlamakta oldukça önemlidir.

 1. Web Siteleri / Bloglar
 2. E-Mail Pazarlama
 3. Video Pazarlama
 4. Sosyal Medya Pazarlama

B2B Pazarlama Kanalları 2022 İçgörüleri

B2B pazarlamacıları tarafından en çok kullanılan kanallar sosyal medya, web siteleri/bloglar ve e-posta pazarlaması diyebiliriz.

B2B Pazarlama Kanalları 2022 İçgörüleri

Grafikte yer alan sosyal medya, en çok kullanılan B2B dijital pazarlama LinkedIn kanalıdır. İşletmeler arası pazarlamacı olarak bilinen LinkedIn tam olarak ulaşmak istediğiniz, iş odaklı kişilerle doludur.

B2B pazarlamacıları web sitesi ve blog kanalları üzerinde önemli bir çaba harcarlar çünkü B2B alıcıları satın alma kararı vermeden önce genellikle web sitelerine güvenirler, bu nedenle bir web sitesi B2B satışlarına dahil olan kişilere bilgi aktarmanın en harika bir yoludur.

Web site ve blog deyince tabi SEO burada en önemli kritik noktalardandır. SEO, muhtemelen web sitelerinin popülaritesi nedeniyle B2B pazarlamacılarının birincil pazarlama stratejilerinden biridir. İşletmenizle aşırı derecede alakalı anahtar kelimeler kullanmak, sunduğunuz ürün veya hizmetle doğrudan ilgili anahtar kelimeleri arayabilecekleri ve SERP’lerde sitenize gelebilecekleri için müşterileri web sitenize çekmenize yardımcı olur. Arama motorlarının yeni ürün ve hizmetler için birincil keşif kaynağı olduğu ve insanların Google’da saniyede 97.000 arama yaptığı düşünürsek, SEO’nun reklam stratejisini kullanan işletmeler için önemli etkileri vardır.

Hem B2B hem B2C 2022 pazarlama kanallarının detaylarına aşağıda biraz daha ineceğiz…

Ama şimdi B2C içgörülerine bakalım.

B2C Pazarlama Kanalları 2022 İçgörüleri

B2C pazarlamacıları, B2B pazarlamacılarıyla aynı en iyi kanallara yatırım yapar, ancak sıralama genellikle farklıdır. Sosyal medya, e-posta pazarlaması, ardından web siteleri ve bloglar. Bununla birlikte, benzer kanalları kullanmasına rağmen, B2C pazarlama tipik olarak B2B’nin müşterileriyle uzun süreli iş ilişkileri kurma arzusundan daha keyifli içerik ve hızlı çözümler sunmaya odaklanır. Tam bu noktada da “Influencer Marketing” devreye girebilir.

B2C Pazarlama Kanalları 2022 İçgörüleri

B2C müşterilerinin sosyal medyada olmaması hata olur bile diyebiliriz. Sosyal medyayı kullanırken, pazarlamacıların tipik olarak yararlanmayı tercih ettiği trendler, kısa biçimli video içeriği (Reels) gibi etkileyici pazarlamadır.

E-posta pazarlamasını yalnızca haber bültenleriyle ilişkilendirebilirken, bunu kişiselleştirilmiş iletişimlerle farklılaştırmak, hatırlatıcılar kullanmak ,alışveriş sepetini tamamlayacak tetikleyiciler gibi içerik türleri gayet kullanabilir.

Web siteleri ve blog oluşturma söz konusu olduğunda, ikisi birlikte çalışır; marka bilinirliği oluşturmanıza, web sitenize trafik çekmenize, olası satışları dönüştürmenize ve en önemlisi kendinizi bir otorite kaynağı olarak belirlemenize yardımcı olur. Bloglarınızı SEO optimizasyonları göz önünde bulundurarak oluşturduğunuzda, müşterileriniz işletme içeriğinizle ilgili sorgular yaptığında SERP’lerde ortaya çıkacağınız için pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılama olasılığınız daha yükselir.

 • B2B ve B2C pazarlamacılar web siteleri/bloglar ve e-posta pazarlama yatırımlarına devam etmeli ve sosyal medya yatırımlarını artırmalı.

2022’de Popüler Olacak Pazarlama Kanalları

Bazılarına yukarıda değindik fakat 2022 yılında önemi artacak kanallara birlikte detaylıca bakalım.

Çok Kanallı Pazarlama

Birçok pazarlamacının tavsiye ettiği gibi yatırımlarınızı tek bir pazarlama kanalına odaklamak en iyisi gibi görünse de, bu strateji artık yeterli olmayacak. Yapılan araştırmalara göre başarılı pazarlamacıların %92’sinin birden fazla kanalı kullandığı ve %81’inin de üçten fazla kanaldan yararlandığı ortaya çıktı.

Bu ne demek? Pazarlamanın odağını değişti demek.

Neil Patel:

“Tüm iyi kanallar sonunda doygun hale geliyor. 2022’de markalar tüm kanallara öncelik verecek ve daha çok kanallı olacak…Rekabetçi kalmanın tek yolu bu.”

Video Pazarlama

Hala daha video pazarlama düşünmediyseniz, şimdi bunu yapmanın tam zamanı. Video, dönüşümleri artırabilir, yatırım getirisini iyileştirebilir ve hedef kitleniz ile sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Video, pazarlamacıların stratejilerinden yararlandığı en iyi medya formatıdır.

Tüketicilerin %70’i bir markanın neler sunduğunu video aracılığıyla öğrenmeyi tercih ediyor.

Video oluştururken, kısa kısa içerik oluşturmanız hem B2B hem de B2C pazarlamacıları için pastadan pay almanızı hızlandırır.

Video paylaşırken en popüler kanallar; YouTube, Instagram ve Facebook’dur. E tabiki Instagram en etkili video pazarlama kanalları arasındadır.

Ama burada bir parantez açıp, YouTube’nin en büyük 2. arama motoru olduğunu ve popüleritesinin oldukça arttığını ve devam edeceğini görebiliriz. Bunun ne demek olduğunu açıklamama gerek yok galiba.

Etkileyici Pazarlama

Etkileyici pazarlama, popüler bir içerik oluşturucuyla reklamlar veya belirli içerik parçaları yayınlamak için ortak olduğu zamandır.

Ben bunun diğer adını aslında “Real Time Marketing” demeyi daha doğru buluyorum. Ama unutmayın burada da en önemli kriter içerik ve pazarlama. Yani “Viral” olacak içerik türleri.

Türkiye’den örnekleri hepimiz hatırlarız. Ama en popüleri bence IKEA:

Real Time Marketing - IKEA

Pazarlamacıların %71’i, etkileyici pazarlamadan elde edilen trafiğin kalitesinin diğer reklam biçimlerinden daha iyi olduğunu gösteriyor. Pazarlama hedeflerinize ulaşmak için etkileyicilerden yararlanmak, marka bilinirliği açısından oldukça faydalı olabilir.

Tüketiciler pazarlamacılara gitgide daha az güveniyor bu bir gerçek. Bunun yerine, özellikle ortak çıkarları paylaştıklarında, onları kendileri gibi bir insan olarak gördükleri için etkileyicilere güvenirler.

Bu stratejiyi kullanan B2B pazarlamacıların %53,6’sı ve B2C pazarlamacıların %59,5’i bu stratejinin etkili olduğunu söylüyor. Rakipleriniz bu yüksek güven ve getirisi yüksek içeriği zaten hedef kitleleriyle paylaşıyor ve siz de paylaşmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motorları aynı zamanda en yüksek dönüşüm sağlayan pazarlama kanallarından biridir. Kaç yıldır tartışılan SEO bitti, bitecek, bitmişti derken bazıları aldı gemilerini yürüttü. Pazarlamacıların %56’sının hedeflerine ulaşmalarında etkili olduğunu söylüyorken siz hala tartışabilirisiz.

İşletmenizin tüm mevcut kanallarını optimize etmenin büyük olasılıkla trafik getireceği ve dönüşümleri artıracağı anlamına gelir. SEO için optimize ederken ilk düşünceniz bir web sitesi olsa da, bu aynı zamanda önemi gittikçe artan YouTube’da olabilir. Google Haritalar Google My Business profiliniz, bloğunuz ve hatta podcast (bu kısma aşağıda ayrıca bakacağız) bölümleriniz için de geçerlidir.

Pazarlamacıların etkili olduğunu bildirdiği diğer SEO taktikleri arasında bir arama bilgileri raporu kullanmak, görsel arama motorları için fotoğrafları veya videoları optimize etmek ve yükleme hızını optimize etmeninde yer aldığını unutmayın derim.

Podcast Pazarlama

Birçok kanalda olmak derken bu kanalı da unutmayın! Nedendir bilinmez, gittikçe artan pazarlama kanal olmaya başladı. Ses içeriği talebi patladı, bu nedenle kitlenizle bulundukları yerde buluşmak için podcast için içerikler ürütmeyi düşünmelisiniz.

Podcast’ler ve bölümleri sohbet gibi hissettirdiği ve işinizin daha insani bir yanını paylaştığı için izleyicilerinizle benzersiz bir ilişki geliştirmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, ideal dinleyiciniz evini temizlerken, köpeğini gezdirirken, sabah işe giderken veya işten dönerken arabasında bir bölüm çalabilir.

David Aaker İmza Hikayeler Yaratmak

Sinirbilim araştırmacılarına göre hikaye anlatımı, dikkat çekmenin ve tüketici duygularıyla dokunmanın en iyi yollarından biridir. İnsan beyni, güzel hazırlanmış bir anlatıyı arzulamaya, aramaya ve yanıt vermeye programlanmıştır ve bu asla değişmeyecektir.

Tam burada David Aaker, “İmza Hikayeler Yaratmak” kitabını mutlaka okumalı ve burada çizilen yollar ile içerikler ile kendi hikayenizi oluşturmanızı tavsiye ederim.

8.Bölümün girişinde yer alan Amerikan Kızılderili bir atasözü hikayenin önemini o kadar güzel anlatıyorki: “Bana bilgi verirsen öğrenirim. Bana gerçeği anlatırsan inanırım. Bana hikaye anlatırsan, sonsuza dek kalbimde yaşatırım.”

Sözlü Pazarlama

Ne yazık ki tüketiciler markalara ve oluşturdukları ücretli içeriğe her zamankinden daha az güveniyor. Peki, ikna etmesi gereken insanlar onlara güvenmediğinde bir pazarlamacı ne yapmalı? – İşte en kritik soru. Diğer müşterilere, ağızdan ağıza pazarlama olarak da bilinen satın alma yapmaları için ilham vermek için müşterilerinin markalarına ilişkin tavsiyelerine güvenmeleri gerekir.

İnsanlar pazarlamacılar yerine diğer tüketicilere güvenirler çünkü pazarlamacıların bir gündemi vardır. Ürünlerini ve hizmetlerini satış yapmak için tanıtıyorlar, ancak müşteriler yalnızca onlara gerçekten fayda sağlıyorsa ürün veya hizmetinizle zaten etkileşime gireceklerdir. Bu konuda hala daha şüpheniz varsa, aşağıdaki araştırma bulgularını göz önünde bulundurun:

 • Tüketiciler, kendileri gibi bir başka bir tüketicinin ifadelerini yani yorumlarını, bir marka çalışanından %15 daha güvenilir buluyor.
 • Tüketicilerin %40’ı bir markanın ücretli reklamından ziyade, diyaloglar arası konuşmalardan markaya daha fazla güven duyduğunu bildiriyor.
 • 10 tüketiciden 9’u satın alma kararı verirken *yorumları okuyor.

Ağızdan ağıza pazarlama, sadece yüz yüze bir konuşma olmak zorunda değil. Örneğin, memnun müşteriler çevrimiçi olarak sizinle ilgili paylaşımlarda bulunacak, oda arkadaşlarına hizmetinizi beğendiklerini söyleyecek ve ürün sayfalarınızda olumlu yorumlar bırakacaktır. Bu örneklerden yalnızca biri, markalarınızın güvenilirliğine ve özgünlüğüne kefil olan tüketiciler size daha fazla dönüşüm sağlayacaktır.

Başka bir deyişle, müşterilerinizin ihtiyaçlarını kendinizden önce karşılamanız gerekir. Bu size hem sadık müşteri portföyü hem de markanızın savunucularını oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Hadi şimdi kollarınızı sıvayın ve hemen eksik olduğunuz konularda nasıl içerik oluşturacağınız konusunda araştırmalarınıza başlayın!

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Feyza Hanım kaçırdığınız bir nokta var Haldun Hocam Hubspot’da ki veriler ile açıklamış. 2021 verilerine göre hazırlanmış harika bir içerik olmuş. Teşekkürle bu arada Hocam.

 2. Pazarlama kanalları tahmin edilebilir olmuş, fakat B2B ve B2C açısından farklılıklar ve tahminler çok mantıklı. Çok faydalı olmuş ellerinize sağlık Haldun Hocam.

  1. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim Feyza Hanın, Hubspot’da ki veriler ile paylaştım aslında, tahmin edilebilmesi gayet güzel. Hatta hemen hemen herkes tahmin edebilir fakat icraate geçen markalar ne yazık ki çok az. Sayıları artsın… 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et