fbpx
PazarlamaStrateji

Pazarlama Planı Oluşturmak İçin 5 Adım (Ücretsiz Pazarlama Planı Şablonu)

Pazarlama planı, şirketinizin iş hedeflerini gerçeğe dönüştürmek için pazarlamanızı doğru yola koymanıza yardımcı olur. Bunu, ekibinizi ve hedeflerinizi büyümesini yönlendiren üst düzey bir plan olarak düşünün.

Biri planının olmadan, işler dağınık gelebilir ve bir yıl boyunca karşılaşacağınız projeler, işe alma ve dış kaynak kullanımı için güvenceye almanız gereken bütçeye bir sayı koymak neredeyse imkansızdır. 

Sektörünüze ve pazarlama ekibinizin hedeflerine bağlı olarak ihtiyacınız olan pazarlama planında farklılıklar olduğunu unutmayın. Planınızın oluşturulmasını kolaylaştırmak için, planınıza nelerin dahil edileceğini ve boşlukları kolayca doldurabileceğiniz pazarlama planlama şablonu oluşturdum.

Üst düzey bir pazarlama planının içeriği doldurmadan önce, pazarlama planını oluşturan en önemli maddelere bir göz atalım.

Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur

  1. Bir durum analizi yapın. 
  2. Hedef kitlenizi tanımlayın. 
  3. SMART hedefleri yazın. 
  4. Taktiklerinizi analiz edin. 
  5. Bütçenizi belirleyin.

1.Bir durum analizi yapın.

Pazarlama planınıza başlamadan önce mevcut durumunuzu bilmelisiniz. 

Güçlü yanlarınız, zayıf yönleriniz, fırsatlarınız ve tehditleriniz nelerdir? Temel bir SWOT analizi yürütmek , bir pazarlama planı oluşturmanın ilk adımıdır. 

Ayrıca, mevcut piyasayı da anlamalısınız. Rakiplerinizle nasıl karşılaştırıyorsunuz? Bir rakip analizi yaparak başlamanız şirketinizin bir adım önde olmasını sağlayacaktır. 

Diğer ürünlerin sizinkinden nasıl daha iyi olduğunu düşünün. Ayrıca, bir rakibin yaklaşımındaki boşlukları düşünün. Ne eksikler var? Size rekabet avantajı sağlayacak neler sunabilirsiniz? Sizi onlardan ayıran şeyi düşünün. 

Bunun gibi soruları yanıtlamak, müşterinizin ne istediğini anlamanıza yardımcı olur, bu da bizi ikinci adıma götürür.

2. Hedef kitlenizi net tanımlayın.

Pazarı ve şirketinizin durumunu daha iyi anladıktan sonra, hedef kitlenizin kim olduğunu bildiğinizden emin olun. 

Hedef müşteri kitlesinde tanımladığınız bir veri yoksa, bir tane oluşturmalısınız. Bunu yapmak için pazar araştırması yapmanız gerekebilir. Hedef müşteri kitleniz yaş, cinsiyet ve gelir gibi demografik bilgileri içermelidir. Bununla birlikte, sıkıntılı noktalar ve hedefler gibi psikografik bilgileri de içerecektir. Kitlenizi yönlendiren nedir? Ürününüzün veya hizmetinizin gidermeniz gereken sorunlar var mı? 

Bu soruların cevaplarını yazdıktan sonra, hedef kitlenizin ne olduğunu tanımlamanıza yardımcı olur, bu da bizi üçüncü adıma götürür.

3. SMART hedeflerini yazın.

Annem hep bana “Yol haritanız yoksa bir yere gidemezsiniz” derdi.

Ancak pazarlamaya mecazi olarak da uygulanabilir. Hedeflerinizin ne olduğunu bilmiyorsanız satışlarınızı artıramazsınız. 

Mevcut durumunuzu anladıktan ve kitlenizi tanımladıktan sonra, SMART hedeflerinizi tanımlamaya başlayabilirsiniz.

SMART hedefleri spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zaman sınırlıdır. Bu, tüm hedeflerinizin spesifik olması ve bunu tamamlamak istediğiniz bir zaman dilimi içermesi gerektiği anlamına gelir. 

Örneğin, hedefiniz Instagram takipçilerinizi üç ayda % 15 artırmak olabilir. Genel pazarlama hedeflerinize bağlı kalarak ilerlediğinizde sonuç, ölçülebilir ve ulaşılabilirdir. Ayrıca, bu hedef spesifik ve zamana bağlıdır. 

Herhangi bir taktiğe başlamadan önce hedeflerinizi yazmalısınız. Ardından, hangi taktiklerin bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacağını analiz etmeye başlayabilirsiniz. Bu bizi dördüncü adıma getiriyor.

4. Taktiklerinizi analiz edin.

Hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve mevcut durumunuzu yazdınız. 

Şimdi, hangi taktiklerin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını bulmalısınız. Ayrıca, odaklanmak için doğru kanallar ve eylem öğeleri nelerdir onları belirlemelisiniz.

Örneğin, hedefiniz Instagram takipçilerinizi üç ayda % 25 oranında artırmaksa, taktikleriniz bir hediye vermek, her yoruma yanıt vermek ve haftada üç kez Instagram’da canlı yayın yapmak olabilir. 

Hedeflerinizi netleştirdikten sonra, bu hedeflere ulaşmak için birkaç beyin fırtınası yaparak içerik üretmeniz daha kolay olacaktır.

Ancak, taktiklerinizi yazarken, sizi beşinci adıma getiren bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekir.

5. Bütçenizi belirleyin.

Yukarıdaki adımlarda ortaya koyduğunuz fikirlerden herhangi birini uygulamaya başlamadan önce bütçenizi belirlemeniz gerekir. 

Örneğin, taktikleriniz sosyal medya reklamcılığını içerebilir. Bununla birlikte, bunun için bütçeniz yoksa, hedeflerinize ulaşamayabilirsiniz. Influencer veya ücretli reklam için bütçe belirlemelisiniz.

Taktiklerinizi yazarken, tahmini bir bütçeye dikkat edin. Reklam alanı satın almanız gerekebilecek varlıklara ek olarak her taktiğin tamamlanması için gereken süreyi de ekleyebilirsiniz. 

Artık pazarlama planınızı nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, hemen işlemlere başlayın! Size yardımcı olması için yukarıda oluşturduğum şablonu indirin ve hemen yola koyulun. Zaman kaybetmeyin rakipleriniz çoktan başladı bile.

Pazarlama planınızı oluşturmada aklınıza takılan tüm sorularınızı yorum kısmında ve sosyal medya hesaplarından benimle paylaşabilirsiniz. Pazarlama planını benim oluşturmamı istiyorsanız buradan benimle iletişime geçebilirsiniz.

haldunyildiz

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu