fbpx
Dijital PazarlamaGenelMarkaPazarlama
Trend

Pazarlama 4.0 ve Netandaşlar

Pazarlama 4.0’ın merkezde neden mi insan duyuları var? Omni-channel nedir? Pazarlama 4.0 ve Netandaşlar kavramı nedir?

Netanedaş ( İnternet Vatandaşları )

Hepimizin bildiği bir gerçek olarak, pazarlama artık gelenekselden dijital doğru hızlı bir dönüşüm içinde. Sanayi devrimi ile başlayan ve ürün odaklı olan Pazarlama 1.0, yıllar sonra yerini, odağında tüketici olan pazarlama 2.0’a bırakmıştı. Bilgisayar çağı ve internetle birlikte de merkez insana kaymış ve Pazarlama 3.0’ın dönemine girmiştik. Artık merkezde insan vardı ve markalar tüketicilerin direkt ihtiyaç ve isteklerine değil, sağlık, yaşam standardı, eğitim gibi diğer isteklerine de konsantre oluyorlardı.

Pazarlama 4.0 büyük üstat Philip Kotler; “Temel olarak, insan merkezli pazarlamanın müşterinin yolculuğunu kuşatmak için derinleşmesini genişlemesini tanımlamaktadır.” der. Teknoloji ve bağlanırlık (connectivity) gelişmeye ve evrilmeye devam ettikçe müşterilerin karar verme süreçleri de değişiyor, satın alma davranışları da değişiyor, bilgi edinme kaynakları da.

pazarlama-4.0

Bu yeni dünyada başarı online ve offline’ın etkileşimi ile gerçekleşiyor. Yalnızca online etkileşim yeterli değil, aslında her şey bu kadar dijitalleşirken, offline etmenlerde akılda kalıcılığı sağlıyor.

Markalar hızla değişen teknolojilere ayak uydurmak için daha esnek ve kolay uyum sağlayabilir olmak zorundayken, kendi özgün karakterleri yani DNA’sı yani Kurum Kültürü eskisinden de önemli hale geliyor. Artık markalar olmak istedikleri gibi görünemiyorlar. Ya göründükleri gibi olmak, ya da oldukları gibi görünmek zorundalar. Çünkü bu ikisi arasında tutarsızlık olduğu an müşteri bunu affetmiyor ve İnstagram, Twitter, Facebook, YouTube gibi mecralar ile anında seslerini duyurabiliyorlar.

Kısaca Geleneksel Pazarlama ile Dijital Pazarlama’nın ana bölümlerini bir ele alalım sonra birlikte bir değerlendirme yapalım.

Geleneksel Pazarlama ile Dijital Pazarlama’nın Ana Bölümleri

Geleneksel Pazarlama

  • Taktik Pazarlama Karması (Ürün, Fiyat, Yer, Tutundurma) ve Satış Yaklaşımı Stratejik
  • Segmentasyon ve Hedefleme
  • Marka Konumlandırma ve Farklılaşma
  • Değer Yaratan Hizmet ve Süreçler

Dijital Pazarlama

  • İşbirliğine Dayalı Müşteri İlişkileri
  • Müşteri Topluluğu Onayı
  • Markanın Karakter ve Kodlarına Açıklık Getirmesi
  • Bağlı Pazarlama Karması (Ortak Yaratım, Döviz Kuru, Topluluğun Harekete Geçirilmesi, Sohbet) ve Bunun Ticarileştirilmesi

Philip Kotler’in değişiyle Pazarlama 4.0’ın özü; “ Müşterilerin katılım ve savunuculuğunu kazanmak için geleneksel ve dijital pazarlamanın değişen rollerini benimsemektir” der.

Omni-channel?

Günümüzde Adidas, Nike, Wallmart gibi şirketler tarafından başarı ile uygulanan bu yaklaşım, müşteriler ile birçok kanal üzerinden sağlanan etkileşimin tek bir platform üzerinden yönetilmesini ve müşterilere her kanal üzerinde aynı seviyede deneyimin yaşatılmasını amaçlıyor. Omnichannel pazarlama stratejisinin doğru bir şekilde ve tam verimlilikte kullanılması için firmanın online ve offline varlıklarını bir bütün haline getiriyor.

omnichannel

Omni-channel’ı örneklendirmek gerekir ise; kullanıcı akıllı telefonundan bir ayakkabı ile ilgili araştırma yaparken girdiği firmanın alışveriş sitesinde cookie aracılığı ile profilleniyor. Kısa bir süre sonra mobilden tekrar araştırma yaptığı sırada, yeniden pazarlama (re-marketing) sayesinde incelediği ürünün reklamını görüyor. Siteye girerek, ürünü alışveriş listesine ekliyor. Eve döndüğünde eşinin de fikrini alıyor ve ürünü almaya karar veriyor. Dizüstü bilgisayarı aracılığı ile ( Müşterilerin alışverişi dizüstü bilgisayardan tamamlama oranı %67) e-ticaret sitesi üzerinden ayakkabının siparişini veriyor. Ardından telefon ile firmayı arayarak ürün ile ilgili firmadan birkaç sorusunun cevaplanmasını talep ediyor ve siparişine bir başka rengin eklenmesini istiyor. Ürün eline ulaştıktan sonra beğenmediği belirterek rengi değiştirmek için fiziksel mağazaya gidiyor ve yeni ayakkabıyı alıyor. Ürünü bir süre kullandıktan sonra üretim hatası olduğu ortaya çıkıyor ve değişim isteğini sosyal medyayı kullanarak firmaya bildiriyor. Firma müşterisi ile e-mail yolu ile temasa geçip, kargo ile ayakkabıyı geri alarak yenisini gönderiyor.

Omni-channel pazarlama sadece firmaların operasyonel yapılarını yeniden düzenlemek ile kalmıyor, aynı zamanda müşterilerini kaybetmemeleri, daha büyük satış rakamlarına ulaşabilmeleri için bir yol haritası elde etmelerine yardımcı oluyor. Bu yüzden Pazarlama 4.0 ile en iyi örtüşen bu işleyiş, müşterilerin sadakatini ve gönlünü kazanmak üzerine kuruludur.

 

Duygusal yakınlık sağlamak için katılım pazarlaması önerilmiştir (sosyal miy (müşteri ilişkileri yönetimi) ve oyunlaştırma). Müşterilerin farkındalık aşamasından eylem aşamasına başarılı bir şekilde getirilmesi ile satış döngüsü tamamlanmış olur.

Pazarlama 4.0’ın merkezde neden mi insan duyuları var?

Sanayi devrimi üreticisinin solaganı, ‘ürettiğim işte bu, lütfen satın alsanıza’ydı. Bilgi çağının sloganı ise, ‘istediğim işte bu, lütfen yapsana’ diyen müşterinin sesi haline dönüştü.

Prof Dr. Uğur Batı

Çünkü artık ‘Bırakın yeni müşteriyi, müşteri memnuniyetini, artık “ Her Yönüyle Müşteri Bağımlılığı” zamanı.

Çünkü artık, önemli olan pazar payı değil, gönül payı!”

_

Aklınıza takılan, sormak istediğiniz tüm sorularınız için sosyal medya hesaplarından, info@haldunyildiz.com mail atarak veya 0850 840 80 45 numarasını arayarak iletişime geçebilirisiniz.

pazarlama

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et