fbpx
Dijital PazarlamaKonumlandırmaMarkaSosyal MedyaStrateji

Markanızı İnsanlaştırmak İçin 3 Basit Ders

Markanızı insanlaştırmak için küçük bir örneklemeyle ile gireceğim ve bu örnekleme üzerinden 3 ders çıkaracağız. 

Mustafa’nın büyük babası Bağcılar’da bir tesisatçı. Tesisat sektörü gün geçtikçe büyüyor ve son sistem kullanan bir çok marka çıkıyor ama hala Mustafanın büyük babası ile rekabet bile edemiyorlar. Neden mi? Bir tesisatçı olarak en büyük başarısı iş dünyasında kaybolan kişisel dokunuşları kullanmasıyla ilgili. 

Öyle tatlı bir mizacı varki insanlar onunla sohbet etmeye bayılır insanlar. Fakat en önemli kısımlardan biri işini o kadar düzgün yapar, ekonomik çözümler üretirki ona bayılırılar. Kim bayılmaz ki böyle bir ustaya 🙂  Dertlerini dinler parayı ikinci plana atar ve aslında daha çok kazanırdı. Nasıl olduğunu söylemeye gerek yok anladınız bile. Aslında hepimiz bunu farkındayız ama bir sebepledir ki yapamıyoruz.  Mustafa’nın büyükbabasından öğrenecek çok şeyi var tabi bizimde.

Mustafa’nın büyük babası Kamil usta ağızdan ağıza yönlendirme ile ağının iyice genişletiyor, ama doğallığında en ufak bir taviz vermeden insanlar ve yaşadığı problemler ile başa çıkma yeteceği muazzam.

1. Kendinizi açın ve hikayenizi mümkün olan en dürüst şekilde anlatın

İnsanlar bu hizmeti neden Mustafa’nın dedesinden satın aldı? Çünkü onu tanıyorlar ve seviyorlardı. Müşterilerine reklamcılık veya pazarlama konusunda hiç bişey yapmıyormuş gibi görünüyordu çünkü aralarında kişisel bir bağlantı vardı. Bu kişisel bağlantı sevme, güvenme ve satın almaya yol açtı. 

Burada basit bir ders var ama birçoğunun unuttuğu bir ders. Orijinal olun, ilgi çekin, dürüst olun, doğal konuşun. Sosyal medya, PR veya reklamların arkasına saklanmayın. Siz siz olun ve sizi ve markanızı olduğu gibi sunun.

2. İşletmenizin sosyal olduğunu hissettirin

İş dünyasında insanlara kendinizi göstermeniz ve onlarla etkileşim kurmanız gerekir, ve şuan en önemli noktalardan biri dijitalin gücünü kullanmak. Eğer böyle bir güç olmasaydı biz Kamil ustayı nereden duyacaktık.

İnsanlara çevrimiçi veya çevrimdışı farklı davranma eğilimindeyiz, ancak bu en büyük yanlışlardan. Mustafa’nın büyükbabası hala etrafta olsaydı, muhtemelen pazarlamanın insan yönü ve doğru şekilde nasıl yapılacağı hakkında kısa, tatlı, küçük bir kitap yazarak iyi para kazanabilirdi.

Markanızı İnsanlaştırmak İçin 3 Basit Ders

3. Müşterilerinizi (kitlenizi) sevin

İşletmenizi ve faturaları kimin ödediğini düşünün. Web sitenizi ve ortaya çıkan trafiği düşünün. Sosyal medyada size sevgi veren insanları düşünün. 

Mustafa’nın büyükbabasının “sosyal” yönü muhtemelen başarılı olmasının en büyük nedenidir. İnsanları severdi ve insanlar onu tekrar severdi. Bunu çevrimdışı ve çevrimiçi yapmak için çalışın.

Markanızı İnsanlaştırın - Hikayeniz Olsun

Bunlar, küçük çevrimiçi dünyanıza dahil etmeniz gereken basit ama önemli uygulamalardır. İnsanlar hala sevdikleri, tanıdıkları ve güvendikleri diğer insanlardan satın almak istiyor. Bu kısım değişmedi. Bu nedenle, müşterilerle her gün etkileşime girerken yukarıdaki uygulamaları marka hikayenize dahil etmeye çalışın.

Markanıza ve hedef kitlenize özel bir hikayeyi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek ister misiniz? Hemen iletişime geçin, size markanızı vazgeçilmez kılan hikayeyi birlikte yazalım.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et