fbpx
GenelPazarlamaStrateji

VUCA Nedir?

Vuca nedir gerçekten? Daha önce kaç kişi duydu? Peki pazarlamayla, iş dünyası ile alakası nedir? Nasıl bir durumdayız ve bundan nasıl çıkarız…

Hadi buyrun başlayalım…

Siyasal belirsizlikler, ekonomideki dalgalanmalar, dijital dönüşümün yarattığı üretim süreçlerindeki değişiklikler, artan çalışan talepleri ve müşteri beklentileri, sosyal ve çevresel faktörler gibi bir çok etken nedeniyle tam bir VUCA dönemindeyiz diyebiliriz.

90’lı yılların başında Amerikan ordusu soğuk savaş sonrasında karşı karşıya kaldığı yeni dünyayı tanımlama ve ona karşı konseptler geliştirme ihtiyacı duydu. İki kutuplu dünyanın öngörülebilir düzeni yerini farklı bir iklime bırakmıştı. Bu değişken ve muğlak yeni düzene VUCA adını verdi.

VUCA Kavramı Nedir?

Değişken (volatile), belirsiz (uncertain), karmaşık (complex) ve muğlak (ambigious) olarak açıklanır. VUCA, 2000’li yıllarda ortaya iyice belirginleşen gelişmeler iş dünyasında da sıkça konuşulur oldu.

VUCA Bileşenleri

VUCA tanımı bir akronim. İngilizce şu dört kelimenin baş harflerinden oluşuyor;

 • Volatility – değişkenlik
 • Uncertainty – belirsizlik
 • Complexity – karmaşık
 • Ambiguity – bulanık

Değişkenlik (Volatility)

Çevredeki değişikliklerin sıklığı olarak tanımlanabilir. Değişkenlik eğilimi, önceden bilgilendirilmiş ve hazırlanan öngörü mekanizmalarının yokluğuyla hızlı bir uyum sağlamayı gerektirir. Değişken atmosferler, daha iyi beklenti sağlayacak makroekonomik perspektifleri olan dönüştürücü liderleri gerekli kılar.

Belirsizlik (Uncertainty)

Geleceği iş açısından görememe olarak tanımlanabilir. Belirsizlik, karar verme yeteneklerini bulanıklaştırarak projelerde ve stratejik planlamalarda gecikmelere neden olur. Risklerin ve fırsatların açıkça tanımlanması ve kontrol edilebilir çözüm yolları, belirsizlikteki ilk önceliklerdir.

Karmaşıklık (Complexity)

Şu anda verilerdeki veya durumlardaki nedensellik analizinde güçlük çekiyoruz. İş dünyası liderleri şimdi birbirine bağlı bir sisteme maruz kalıyorlar; hangi faktörün diğerini tetiklediği tahmin etmekte zorluk çekmektedir.

Muğlaklık (Ambiguity)

Belirsiz ortamlar, iş liderlerini olayları ve verileri düzgün şekilde yorumlamada zor durumda bırakıyor. Bu kapsamda, veriyi anlamlandırmak yüksek belirsizlikte başarısızlığa uğruyor.

VUCA Dünyasında Nasıl Hayatta Kalırsınız? - Sis Perdesi

VUCA Dünyasında Nasıl Hayatta Kalırsınız?

VUCA dünyasında dönüşümün tetikleyicisi olan internet teknolojisi, sabit ve mobil cihazlar, bulut, yazılım uygulamalarını hayatımızın merkezine yerleştirdi. Hepimiz biliyoruz ki, dünya bir daha hiçbir zaman 90’lı yıllar öncesi gibi yavaş, öngörülebilir ve kontrol edilebilir olmayacak. Ancak insanoğlu her zaman etkiye tepki veren bir canlı ve VUCA dünyasının yaratacağı sıkıntılara çözüm olacak şekilde yeni, alternatif VUCA akronimini de devreye aldı:

Kısacası akronomin yerlerini,

 • Volatility – oynak
 • Uncertainty – belirsiz
 • Complexity – karmaşık
 • Ambiguity – bulanık

bunlar ile değiştireceğiz;

 • Vision – vizyon
 • Understanding – anlamak
 • Clarity – açıklık
 • Agility – çeviklik

Bireyler olarak, hepimiz bizi bugün olduğumuz kişi haline getiren benzersiz deneyimlere sahibiz. Dinlemek, ilgili sorular sormak ve sorunu anlamaya çalışmak, deneyimlerimizden yararlanmamıza anlayış ve düşünceli bir iç görü sağlamak için çalışmamıza izin verir.

Çevik eylemlerle harekete geçmek muğlaklığın kesin çözümüdür. Başarılı şirketler, deney yoluyla eylemi teşvik eder ve inovasyonu kültür odağına alır. Çevik bir zihniyete sahip olmak, yönetimin bir hedefe uyarlanabilir, esnek ve duyarlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Pandemi ile birlikte gelen kriz zamanında “Virüs Sonrası Markaların Yeniden Canlandırılması İçin Altı Kural” adlı içeriği okumanızı ayrıca tavsiye ederim

İş (Pazarlama) Dünyasında VUCA

İş (Pazarlama) Dünyasında VUCA

 • İş dünyası profilini oluşturan “Babyboomer” ve “X” kuşakları yerini sorgulayan, beklentileri yüksek, talepkar yeni kuşaklara yerini bırakmaya başladı.
 • Savaşın sona ermesi, ulaşım ve iletişimdeki hızlı gelişmeler küreselleşmeyi uzak bir ideal olmaktan artık günlük bir gerçeğe dönüştürdü.
 • Şirketlerimiz iç veya dış kaynaklı olası bütün senaryoları düşünmüş ve maliyetli de olsa önlemlerini almış olacaklar.
 • İnternetin yaygınlaşması, bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb. yeni bir ticari kategori olarak ortaya çıktı. konvansiyonel ürün ve hizmetlere benzemeyen, bilişimin yarattığı “yeni ihtiyaçların” karşılandığı bir dünyada olduğumuzu unutmamak gerekir.
 • Verinin şeffaf paylaşımı meraklı çalışanların büyük manzarayı görebilmelerini sağlıyor. Bu açıklık bölümler arası iş birliğinin gelişmesini tetikliyor.
 • Endüstride odak üretimin planlanmasından müşteri ihtiyaçlarına ve tasarıma kaydı. Pazar değişimine uyum zorlu bir konu haline geldi.

VUCA hem iş dünyasını hemde kişisel dünyamınızın bir gerçeğidir. Her gün karşılaştığımız zorlukların büyük bir kısmını VUCA’nın içerisinde tanımlayabiliriz. Bu zorlu yolculukta size şimdiden başarılar diliyoruz.

Kısaca artık bu kuvvetli ve dinmeyecek fırtınada bir başına olamazsın. Ekibinle kol kola, ortak aklı ve gücü kullanarak ilerleyecek ve de hayatta kalacaksın.

Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Detaylı yazı içeriği için Marka İsmi Bulma? içeriğine göz atmanızı isterim.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et