fbpx
Dijital PazarlamaGenelSosyal Medya

Sosyal Medya ve Davranışlarımız

Günümüzde Sosyal Medya’nın oluşturduğu hızlı etki, pek çok alışılagelmiş durumu hızla değiştiriyor. Dünya düzenini, devlet politikalarını değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda nesillerdir süre gelen davranışlarımızı da değişime uğratıyor.

Günümüzde Sosyal Medya’nın oluşturduğu hızlı etki, pek çok alışılagelmiş durumu hızla değiştiriyor. Dünya düzenini, devlet politikalarını değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda nesillerdir süre gelen davranışlarımızı da değişime uğratıyor.

Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin siz son zamlarda hangisini en çok kullanıyorsunuz?…

Oranlara göre konuşacak olursak büyük ihtimalle instagram diyeceksiniz.

instagram-facebook-twitter-linkedin
We Are Social 2018 Dünya Instagram İstatistikleri

* Instagram verileri incelendiğinde Türkiye, kullanıcı nüfus oranıyla (%41) ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’de 33 milyon kullanıcı sayısıyla en çok sosyal medya hesabı bulunan ülkeler arasında (5. sırada) yer alıyor.

Cevabınız farklı olsa da fark etmez, sonuçta hepsi de davranışlarımızı değiştiriyor. Asıl konumuz da bu bizi neden, nasıl değiştiriyor.

sosyal-medya-davranislarimiz
 • 1950 yıllarında ABD’de davranış bilimcisi B.F Skinner, davranışlar üzerine yaptığı deneylerin biri şu şekildedir. Güvercinleri aç bıraktıktan sonra bir kutuya koyuyor. Kutunun içinde bir düğme var. Güvercinler düğmeyi keşfederken düğmeye basıyor ve yem geliyor. Bunu keşfeden güvercinlerde doğal olarak düğmeyi gagalamaya devam ediyor. Skinner deneyi biraz daha farklılaştırıyor. Güvercinlerin düğmeye her bastığında değilde rasgele şekilde yemler geliyor. Eeee güvercinlerde düğmeye bir öncekinden daha fazla gagalamaya başlıyor. 

Şöyle bir durup düşündüğümüzde yapılan deneydeki güvercinler ile kendimizi ne kadar benzeştiğini görmezden gelemeyiz. Mesela bir başkası Cem Yılmaz’ın bir videosunu paylaşıyor izliyoruz gülüyoruz. İlk izlediğimizde hepimiz gülüyoruz peki ya sonra… işler değişiyor. İlk aldığımız arabanın, kıyafetin veya o videoya alışınca o kadarda zevk vermemeye başlıyor.

facebook-bagimlisi

İşte o sihirli kelime “ZEVK”, ilk olarak aldığınız veya izelediğiniz o videodan aldığınız zevki  bulmak için kuşların yeri sürekli gagalayıp yem bulmaya çalışması gibi biz de sosyal medya hesaplarında özellikle de instagram’da tek parmağımızla eşelemeye devam ediyoruz. Size bir gerçeği söylemeliyim asla sonu gelmeyecek…

Peki özellikle hangi davranışlarımızı değiştirdi biliyor musunuz? Bizi ne hale getirdi, sadece başlıkları verip düşünme kısmını size bırakıyorum…

 1. Umursamazlık
 2. Yemek
 3. Fotoğraf Çekme
 4. Ego
 5. Öncelikler
 6. Hedefler
 7. İzleme
 8. Vakit 

_

Aklınıza takılan, sormak istediğiniz tüm sorularınız için sosyal medya hesaplarından, info@haldunyildiz.com mail atarak veya 0850 840 80 45 numarasını arayarak iletişime geçebilirisiniz.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Evet kesinlikle katılıyorum, ama özellikle bazen öylesine içine çekiyor ki kendimizi kaybedebiliyoruz. İtiraf edip kendimizle barışmak ve iradeli olmakta fayda var. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et