fbpx
Dijital PazarlamaMarkaPazarlamaStrateji

Pinterest Gümbür Gümbür Geliyor

Pinterest’in piyasaya sürdüğü bu yeni teknoloji markalar için dönüştürücü, bu alandaki diğer oyuncular içinse “yıkıcı” bir gelişme.

İlk bakışta sıradan bir sosyal platform izlenimi veren Pinterest’i çekici kılan, bünyesindeki yaratıcı fikirler. Çoğunluğunu kadın kullanıcıların oluşturdukları platformda kullanıcılar; ev dekor, yeme-içme, güzellik, moda ve teknoloji gibi başlıklara hitap eden ürünlerin yaratıcı kullanımlarını inceleyerek, buradan edindikleri fikirleri çevrimdışı dünyada hayata geçiriyorlar.

Pinterest Gümbür Gümbür Geliyor

Mary Meeker Internet Trends raporuna göre, Pinterest kullanıcılarının yüzde 90’ı satın alacakları ürünleri Pinterest vasıtasıyla belirliyor. Her gün 2 milyon aktif kullanıcının fikir pin’lediği göz önüne alındığında Pinterest, reklamverenler için özel bir fırsat sunuyor. Markalar içeriklerini, kullanıcının pin’lediklerine benzer ürünlerin, yapay zekâ yardımıyla belirlenip kullanıcıya gösterildiği “Related Pins” özelliği altında kullanıcıya sunuyor. Böylece markalar, ürünlerine ilgi duyan ve satın alma isteği göstermiş kullanıcılara kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

pinterest-lens

Geçtiğimiz sene Pinterest, Pinterest Lens adında yeni bir ürün çıkardı. Makine öğrenmesi ve yapay zekâ vasıtasıyla çalışan Pinterest Lens, bir “görsel arama” motoru. Pinterest Lens sayesinde bir kullanıcı çevrimdışı dünyada gördüğü bir ürünü Pinterest üzerinden aratarak o ürüne benzer ürünlere ve farklı kullanımlarına ulaşabiliyor. Mesela, Pinterest Lens aracılığıyla bir kullanıcı, fotoğrafını çektiği bir sebzenin kullanıldığı değişik tariflere ulaşabiliyor veya başkasında gördüğü bir ceketi platform üzerinden aratarak o ceketin ne gibi kombinlerde kullanıldığını inceleyebiliyor.

Pinterest’in piyasaya sürdüğü bu yeni teknoloji markalar için dönüştürücü, bu alandaki diğer oyuncular içinse “yıkıcı” bir gelişme. Günümüz tüketicisi artık istediklerine hızlı ve kolayca erişebilecekleri mecraları tercih ediyor. Haliyle görsellik ön plana çıkıyor. WARC’un raporladığı verilere göre, Birleşik Krallık’ta 18-24 yaş aralığındaki tüketicilerin yüzde 51’i görsel arama teknolojisinden faydalanıyor. Yani reklamverenin karşısında gittikçe daha görsel bağlamlarda düşünen bir tüketici var.

Markalar, görsel arama teknolojisinin potansiyelini keşfetmeye başlıyorlar.

pinterest-app

Müşteriye tanıdığı kolaylığın yanı sıra Pinterest Lens ortaklığı, Target’a ürün geliştirme alanında da rekabetçi üstünlük sağlıyor. Pinterest kullanıcılarının pin’ledikleri ürünlerden elde edilen verilere bakarak Target, çıkardığı yeni ürünlerin tasarımlarını ve envanterlerini belirleyebilecek. Mesela, Pinterest’te popüler olan bir tasarımdan esinlenerek yeni ürünler çıkarabilecek ve bu tasarımların ne kadar pin’lendiğine bakarak o ürünün üretim sayısını belirleyebilecek.

Pinterest bir yandan görsel arama motorunun ardındaki teknolojiyi geliştirirken diğer yandan bu teknoloji vasıtasıyla çalışan yeni ürünler üretiyor. Bunlardan biri, kullanıcıların kendi stillerini geliştirebilecekleri Lens Your Look. Hem metin hem de görsel arama özellikleri sunan Lens Your Look ile kullanıcılar gardıroplarındaki kıyafetlerin fotoğraflarını Pinterest’in görsel arama özelliğini kullanarak platforma yüklüyor, Pinterest ise benzer ürünlerin farklı kullanımlarını gösteren bir dizi görseli kullanıcının karşısına çıkarıyor.

pinterest-pincodes

Online perakende şirketi ShopStyle işbirliğiyle yürütülen Shop Your Look özelliği de kullanıcının karşısına çıkarılan bu ürünleri satın alma imkânı sunuyor. Tüm bunlara ek olarak Pinterest, QR kod teknolojisini “yorumladığı” Pinterest Pincodes’u tüketici ile tanıştırdı. Pinterest Pincode aracılığıyla markalar, kullanıcılara Pinterest’e özel kataloglar sunuyorlar.

Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlanacak merakla bekliyoruz

2010 yılında Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından kurulan platformun bugün aylık 200 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et