fbpx
Dijital PazarlamaGenelMarkaPazarlamaStrateji

Reklamcılık öldü! Ajansım nerde?

Reklamcılık öldü! Ajansım nerde? Ajans mı? Ajans ne iş yapar, yeni nesil ajans kimdir? Herkes bundan bahsediyor ama kimse bilmiyor, merak edenlere izah olunur.

Reklamcılık öldü! Ajansım nerde? Ajans mı? Ajans ne iş yapar, yeni nesil ajans kimdir? Herkes bundan bahsediyor ama kimse bilmiyor, merak edenlere izah olunur.

dijital

Eskiden büyük bütçeler ve frekansın gücü, gazete ilanı veya aralara sıkıştırılmış çok sayfalı insertlerle bu işler idare ediliyordu. Artık bu şekil öldü. Şuan geleneksel bakışın dijital ile birleştiği, yeni mecralar ile eski maceraların ayrımı yapılmadan üretilen fikrin başarılı bir şekilde tüm mecraya entegre edildiği, mütevazı bütçelerle de büyük işler yapabilen yeni bir anlayış biçimine dönüştü.

Bu yeni anlayış biçimi, bazen küçük bütçeler ile Facebook, Youtube, Twitter vs. bazen de geleneksel bir mecra olan gazetede çarpıcı bir ilan ile karşınıza çıkar. Her ne kadar eski anlayış ile öyle olmadığını göstermeye çalışsalar da o bildiğiniz reklamcılık öldü. Aynı fikirleri temcit pilavı gibi kullanan reklam ajanslarının foyaları anında ortaya çıkmaya başladı. Parası olan müşteriler için; yok o ünlüyü getirtelim, o ünlü bu ara çok popüler onu kullanalım, şöyle büyük bir şey yapalım… Size daha önce sormamışlardır ama biz soralım. Araştırma yaptın mı? sorup soruşturdun mu? pazara baktın mı? fildişi kuleden hakla indin mi? toplu taşıma araçlarına bindin mi? Aynı şey ben reklam ajansıyım diyenler içinde geçerli tabii. Artık daha samimi, tüketiciye dokunan, daha yaratıcı pazarlama fikirleri öne çıkarılma zamanı. Halktan kopuk reklam devri sona erdi. İşte yeni nesil reklamcılık da bu anlayışı benimseyen ajanslarda yeşermeye devam ediyor.

reklamcilik-öldü

Reklamcılık öldü! Ajansım nerde? Ajans mı? Ajans ne iş yapar, yeni nesil ajans kimdir? Herkes bundan bahsediyor ama kimse bilmiyor, merak edenlere izah olunur

ajans

Geleneksel, dijital, viral, sosyal medya, outdoor, event marketing vs. hangi alan olursa olsun, doğru bir fikir, doğru bir strateji ye dayandığın da etkili olur. O biricik fikri bulmadan yola çıkanları da anlamak çok zor. Karanlıkta ve uzakta gelip geçen sessiz gemilerden farksızlar. Hedef kitleniz diye bir kelime duyduğunuzda önce düşünün kim diye ve binlerce mesaj varken neden sizinkini görsün? Sırf milyarlar harcadım ve her yerde varım diye mi? Hiç sanmıyoruz. Hedef kitlenizi tanımadan onun kalbine dokunmadan hareket ediyorsanız, kaybettiniz, ayrıca geçmiş olsun.

reklamcilik-öldü-ajansim-nerde

“Ne yapmam gerek o zaman?” diye sorduğunuz duyar gibiyim;

Rakiplerinizi alt etmenin tek yolu hücum olamaz. Bir de bilinçsizce hareket ediyor iseniz acı sonu getirebilir. Çalışacağınız ajans işinde uzman olmalı. Size tutkuyla hizmet etmeli. Paranızı kendi parasıymış gibi harcamalı.

Orijinal ve samimi fikirleri ile sizin pazarınıza hakim olan tepeyi fethetmesi ve ele geçirmesi gerekli. Bunu için; geleneksel ve dijital mecrayı bir birine entegre edecek bir strateji oluşturarak hareket etmeli. “ Ben şöyleyim, sizi şöyle uçururum, sizi en birinci yapacağım” saçmalığından uzak. O yüzden gelin yol yakınken eski nesil reklam anlayışını ve bunun takipçilerini geride bırakın ve yepyeni bir sayfa açın.

Yeni nesil dijital pazarlama ve reklam fikirleri için, bir kahveye beklerim…

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et