fbpx
MarkaPazarlamaStrateji

Virüs Sonrası Markaların Yeniden Canlandırılması İçin Altı Kural

Virüs sonrası markaların yeniden canlandırılması için bu altı kuralı geç kalmadan uygulayın! Çünkü bu savaşı kazanmak, savaşı kaybetmek anlamına gelebilir.

Koronavirüs’den sonra birçok markanın yeniden canlanması gerekecektir. Markanızın yeniden canlandırılması için şimdiden bir plan yapın. McKinsey; “Pazarlama liderleri hem koronavirüs krizini nasıl yönetebilir, hem de geleceği nasıl planlayabilir?” diye bir soru sormuştu sizde markanız için bu soruları sorun. Bir krizde, yalnızca yakın dönemdeki iş sonuçlarına odaklanmak ve saf bir hayatta kalma stratejisi benimsemek doğaldır. Ancak bu savaşı kazanmak, savaşı kaybetmek anlamına gelebilir. 

Kısa vadede, markalar için devam eden ve yapılması gereken birkaç eylem var. Hızlıca bu eylemlere değinmek isterim.

Sadık müşterilerinizle konuşmaya devam edin. Markayı seven müşterilere her zaman ihtiyacınız var. Kaynakları yeni müşteriler çekmek için harcamadan önce ilk öncelik, geçmişte markanızı tercih eden müşterilere odaklanmaktır. 

İletişim kurmaya devam edin. Bu dönemde sessiz olmak kaynakları kurtarabilir, ancak sessiz olduğunuzda başka bir marka tüm çabanızın boşuna gitmesine sebep olabilir. McKinsey’den elde edilen veriler, bir krizden sonra hayatta kalan bu işletmelerin “ krizle müşterilerle iletişim kurmaya devam eden” olduğunu gösteriyor. Advertising Age, “Tarih, kriz dönemlerinde harcama yapmaya devam eden pazarlamacıları çok daha iyi gösteriyor” makalesinde de aynı sonuca varmıştı.

 İnovasyon ve yenilemeyi destekleyen yeni fikirler üretmeye devam edin. BCG’nin (Boston Consulting Group) analizleri, “Durgunluk ve kriz dönemlerinde, şirketlerin% 14’ü yeni büyüme alanlarına yatırım yaptıkları için hem tarihsel süreçte hem de rekabetçi marka olarak daha iyi performans gösteriyor.

Şimdiden korona sonrası bir gelecek için hazırlanın. Aşağıda, markanızı canlandırmak için Altı Kural bulunmaktadır. Bu stratejik düşünceyi ve planlamayı son dakikaya kadar bırakmak hem değerli zaman kaybına hem de rekabet gücünüzün kaybolmasına neden olacaktır. Hemen harekete geçin!

Markaların Yeniden Canlandırılması İçin Altı Kural

Kural 1. İşletmenizi Yeniden Odaklayın

Şu anda işletmeler çoğu şimdiye odaklanmıştır. Virüsten sonrası için, şirketinizi temel ve ortak hedefler etrafında yeniden odaklayın. İç zorluklar önce gelir, çalışanlar neler olup bittiğini ve onlara ne olacağını açıklayın, bilmek isteyeceklerdir. Çalışanlar, özellikle işletme normal seyrinde devam ederken, bir gerilemede olduğunda veya bir krizden çıkarken yeniden odaklanmayı önemsemezler. Ancak, çalışanlar hangi yönde kürek çektiklerini ve hangi hedefe doğru ilerlediklerini bilmeyi bekulemektedir.

Farmer’s Fridge’in kurucusu Luke Saunders, taze gıda otomatları günde birkaç kez (“füme kaşar, doğranmış ıspanak ve mozzarella incili pesto, makarna kaseleri, chipotle hindi sandviçleri” ve daha fazlası) ülke çapında yaklaşık 100 hastanede zaten temassız gıda teklifleri için gelecekteki potansiyele odaklanıyor. Bloomberg ile yaptığı röportajda Saunders, ekibinin şu anda dünyanın gelecek yıl veya iki yıl için nasıl görüneceğini ve Farmer’s Fresh’in markasından nasıl yararlanabileceğini düşündüğünü söyledi.

korona-virus-doneminde-sirket-yonetmek
Virüs Sonrası Markaların Yeniden Canlandırılması İçin Altı Kural

Kural 2. Markanızın Alaka Düzeyini Gözden Geçirin

Alakalı kalmak bir markanın sağlığı için çok önemlidir. Alaka düzeyi, satın alma amacının temel nedenidir. Bir marka, mevcut müşteri ihtiyaçlarını ve sorunlarını ele aldığını göstermelidir. Alaka düzeyinin geri kazanılması için kaynakların:

  • Mevcut pazar hakkında kapsamlı bir bilgi edinilmesi, 
  • İhtiyaç temelli duruma dayalı pazar bölümlendirmesi ve 
  • Markanın vaadini canlandırmak – tüketici davranışındaki büyük değişiklikler markanın ilgili farklı avantajlarının ciddi bir şekilde gözden geçirilmesi anlamına gelebilir. Dünya farklı olacak. Bir markayı yarın alakalı kılacak olan şey muhtemelen değişecektir. Sağlık ve güvenliğe daha fazla odaklanılması muhtemeldir. İnsanlar sanal bir dünyada iletişim kurmak ve çalışmak konusunda daha rahat olacaklar. Sanal toplantılar yaygınlaştıkça iş seyahati azalabilir.

Tractor Supply Co. CEO’su Hal Lawton, The Wall Street Journal’a, ‘Müşteri davranışının değiştirilmesinin zaten stratejik planlarını değiştirdiğini söyledi.’ Traktör Tedarik müşterileri, teknolojiyi (e-ticaret, mobil ve temassız ödeme) daha önce düşünüldüğünden daha hızlı bir şekilde benimsiyorlar. Bay Lawton, bunun gelecekteki Tractor Supply Co. mağazalarının yetenekleri için planları değiştirdiğini söyledi. Traktör Tedarik firması bile bu döneme ayak uydurmak ve inovasyonu şirketine adapte etmek için kendini geliştiriyor ise siz neler yapmalısınız bir düşünün.

Markaların Yeniden Canlandırılması

Kural 3. Marka Deneyimini Yeniden Keşfedin

Bir marka, ilgili ve farklılaştırılmış güvenilir deneyim vaadidir. Marka Deneyimini yeniden keşfetmek için; 

  • İnovasyon ve yenileme.
  • Pazarlama,
  • Güvenilir marka, 
  • Marka Değer Denklemini büyütmek. (Bir markanın Güvenilir Marka Değeri Denklemi, bir kişinin ödediği şeye (para, zaman ve çaba açısından müşteri maliyeti) güven ile çarpıldığında [işlevsel, duygusal ve sosyal faydalar] elde ettiği şeyin zihinsel bir hesaplamasıdır.); 
  • Markanın adil bir değer olarak algılanmasını sağlamak (adalet sadece fiyattan daha fazlasıdır; adalet adalet içerir. Adalet, maliyet başına fayda denkleminin eşitlikçi, güvenilir, adil olduğu anlamına gelir.).

Kural 4. Sonuç Kültürünü Güçlendirin

Bir sonuç kültürü, yüksek kaliteli gelir artışına yol açan ölçülebilir sonuçlar üretmeye dayalı ilerlemeyi değerlendirir . Sonuç kültürü, ölçülebilir kilometre taşlarına ve dengeli bir Marka-İş Karnesi’nde ilerlemenin izlendiği performansa göre insanları ödüllendirmeye dayanır. İnsanlar hangi yönetimin ölçtüğünü, tanıdığını ve ödüllendirdiğini yönetir. Dengeli Marka-İş Puan Kartı, doğru kişilerin doğru sonuçları doğru hedeflere ulaşmak için doğru şekilde üretip üretmediğini değerlendirir.

marka-canlandirma

Boeing’in Yönetim Kurulu, bu yıl 737 Max uçarsa, yeni genel müdürüne 7 milyon dolarlık bir bonus vaat ettiği için eleştirildi. Sonuç Boeing için mükemmel olsa da, ödül güvenliği tehlikeye atabileceğinden kusurlu olarak algılandı. Ödüller, kurum genelindeki tüm sonuçlarla uyumlu olmalıdır.

Kural 5. Marka Güvenini Yeniden Oluşturun

Güven, kurumlar ve markalar için değerli bir varlıktır. Ne yazık ki, kurumlara güven – hükümetler, üniversiteler, dinler ve iş dünyasının yanı sıra uzmanlara ve ünlülere duyulan güven azalmaya devam ediyor. Örgütsel servet kaynağı olarak güven inşa etmek kalıcı ve kârlı büyüme için önemli bir itici güçtür. Güven Sermayesi Yaratmak, bir şirketin veya markanın marka veya kurumsal karakter krizlerine yardımcı olan bir güven rezervi oluşturmasını sağlar. Koronavirüs öncesi güven oluşturmaya ve güven sermayesi üretmeye odaklanan markalar, kriz sonrası markaların yeniden canlandırılmasında öncüdür.

Kural 6. Örgütsel Uyumun Gerçekleştirilmesi

Hizalama, herkesin aynı hedefe, markanın nereye gittiğine ilişkin aynı görüşe, aynı marka hedeflerine, aynı ortak tanımlara, aynı önceliklere ve aynı ortak metriklere doğru birlikte çalıştığı anlamına gelir. 

Güçlü hizalama, bilgilerin kuruluş içinde, coğrafyada ve işlevler arasında paylaşılmasını gerektirir. Bilgi paylaşımı fikrinin inovasyon ve yenileme için gerekli olan “kolektif hayal gücü” üretmenin bir yoludur. LEGO Group başkanı, bunun LEGO’nun yaratıcılığı için anahtar olduğuna inanıyor.

Çoğu kişi, dünyanın koronavirüs sonrası değişeceğine katılıyor. Bu şu anda marka işletmelerinin yeniden canlandırılmalarını yeniden düzenlenmiş müşteri ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını ve yeni müşteri sorunlarını karşılamak için stratejik olarak planlaması gerektiği anlamına geliyor. Marka Canlandırma için Altı Kural, marka işletmelerinin yeni bir marka-iş dünyası düzeni ile başa çıkarken başarılı olacak bir platforma sahip olması için şimdi planlama yapmaları için yararlı bir rehberdir.

Bu süreci birlikte atlatmak ve markanıza bu 6 kuralı zamanında yerleştirmek için hemen iletişime geçin bu zorlu süreçten en güçlü şekilde çıkan bir marka olarak varlığınızı sürdürün.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et