fbpx
GenelKonumlandırmaMarkaStrateji

Markanın DNA’sı Eşittir Kurum Kültürü

BMW, keyif. Algida Cornetto, aşktır. İKEA Wal-Mart, fit. Audi, orta yaşlı hareketli bir erkek. Dominos, hızlı. Markaları tanımlarken yüklediğimiz bu kişilik özellikleri köklü ve güçlü DNA'lardan gelir.

DNA her canlının hayatını devam ettirmesi için üzerinde kodlanmış bir yol haritası gibidir. Terimsel olarak kısaca DNA, tüm organizmaların canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir. DNA‘nın başlıca rolü bilginin uzun süreli saklanmasıdır.

Gel gelelim marka ile olan ilişkisine. Değer yaratma, gelecek vizyon, kimlik belirleme gibi konularının toplama aslında Kurum Kültürü demiyor muyuz? Markanızın beslendiği temel bir güç olmalıdır yoksa o gücü ortaya çıkarmalıdır. Ama bu gücün tanımını basit ve net olarak belirlemek gerekir, bu da hedef kitle ile hedeflenen mesaj arasında bağı daha hızlı ve daha kuvvetlendirir. 

Bir markanın parmak izi, hikayesi ve kültürü kısacası bizim gibi bir kişiliği varmış gibi düşünülmeli yani bizim gibi tüm bu özelliklerinin DNA’sına toplanmış olması gerekir.

Markanın DNA’sı Eşittir Kurum Kültürü

Örnek üzerinden devam edelim, BMW, keyif. Algida Cornetto, aşktır. İKEA Wal-Mart, fit. Audi, orta yaşlı hareketli bir erkek. Dominos, hızlı. Markaları tanımlarken yüklediğimiz bu kişilik özellikleri köklü ve güçlü DNA’lardan gelir. Dominos bir lezzet markası değil hız markası olmadığını sürekli vurgulamıyor mu? Hatırlasanıza, en geç 30 dakika içinde kapınızda, yetişemezsek bedava sloganıyla, bir kimliği var değil mi?

volvo
ikea
walmart
dominos
auidi
algida

Markanın kurum kültürü yani DNA’sı yani kişiliği ne kadar kesin ise, tek yapmanız gereken bu özelliklere yoğunlaşarak avantajlarınızı ortaya koyabilirsiniz. Vestel’in teknolojisi, Arçelik’in sempatisi, Zara’nın tedarik zinciri, Volvo’nun güveni kimlik unsurudur aslında.

amazon

amazon.com başlangıçta kitap satmayı farklı bir formatta yaparak farklılaşmayı tercih etti daha sonra internetin gücünü kullanarak kişiselleştirilmiş görünümü faliyete geçirdi. DNA’sına sahip çıkan şirketlerin hem yönetim şekli hemde pazarda kendini ifade etme biçimi daha net oluyor, kendisi ile tüketici arasında özel bir oluşturabiliyorlar.

Kurumun adı, konumlandırma, marka adı, görsellik, logo, mesaj ve hikaye kimlik oluşturmada önemli başlangıçtır. Marka DNA’sı, markanın kelimelerle ifade ediliş şeklidir. Konumlandırma ifadeside markanın ve sunduğu değelerin tümünün çıkış kaynağıdır.

Kendi markanızı yaratmadan önce marka, markalandırma, marka yâratma, marka kimliği, marka konumlandırması, marka mimarisi gibi pek çok aşamaları markanızın altyapısının sağlamlığı oluşturmanız önemli bir süzgeçtir. Döneminin getirileri açısından doğru değerlendirilmesi gereken bir süreç. Bizden söylemesi…

markanin-dnasi

Siz de bu stratejileri sağlam gerçekleştirecek Marka Danışmanı arayanlar arasında mısınız? Markanızın kurum kültürü ve DNA’sını belirlemek, stratejisini oluşturmak, markanızın iyileşmesi için profesyonel destek almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarından, info@haldunyildiz.com mail atarak veya 0850 840 80 45 numarasını arayarak iletişime geçebilirisiniz.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et