fbpx
KonumlandırmaMarkaStrateji
Trend

Brand Purpose (Marka Amacı) Nedir?

Brand Purpose (Marka Amacı) esasen bir markanın para kazanmanın ötesinde olma sebebidir – iş kararlarına ve düşünce süreçlerine rehberlik eden bir çerçevedir. Bunu “marka vaadi” kavramı ile karıştırmayın derim.

İşinizi neden kurdunuz? Hangi ihtiyacı veya pazar boşluğunu gidermeye çalışıyordunuz? Hangi sorunu çözmeyi hedefliyordunuz? Markanızı, topluluğunuzda veya bir bütün olarak toplumda önceden var olan bir soruna bir çözüm olarak düşünmek, sunmanız gereken ürün veya hizmetlere değer katar bunu asla unutmayın!

Beni bilenler bilir sektöre girdiğimden itibaren instagram profilimde aynen şu yazar: “🧠❤️ Akıl duyguyla çalışır” takip için tıklayın! Güzel reklam oldu 🙂 Biz her ne kadar mantıksal karar verdiğimizi düşünsek bile aslında öyle olmadığını eğitimlerimde her defasında vurgularım. Bu kavramı yaratma sürecinde de bu konuyu unutmamanızı öneririm. Duygu yoksa, anlam yok!

“Hayatımdan yarın çıksa, umurumda olmaz!”

İnsanlar kullandıkları markaların %77’si için böyle diyor. Kalan %23’lük dilimde olabilmek asıl mesele. İşte tam bu noktada Brand Purpose!

Markanızın amacını belirlemek, şirketinizin vizyon, misyon ve değerler oluşturulmadan önce attığı ilk adım olmalıdır. Marka amacı, yalnızca bunları değil, şirketinizin işe alımdan pazarlamaya kadar ileriye dönük yaptığı her şeyi tanımlamak için kullanılmalıdır. Markanızın amacını bilmek, hedef kitlenizin değişen ve gelişen ihtiyaçlarına nasıl uyum sağlayabileceğinizi anlamanıza da olanak tanır.

Markanızın amacını tanımlamanız istendiğinde, “para kazanmak” gibi küstah bir yanıtla yanıt vermek kolaydır (evet küstah ifadesini bilerek seçtim çünkü aşağıda size bir söz bıraktım nedenini çok iyi bir şekilde açıklıyorum). Ve işletme sahipler, girişimciler – ve evet, pazarlamacılar bile – kabul edebileceği gibi, para kazanmak önemlidir. Işıkları açık tutar, personele ödeme yapar ve hatta markaların toplumsal faydaya katkıda bulunmasına yardımcı olur. Ancak para kazanmak, markanızın amacının tanımı değildir (veya olmamalıdır). Genelde işletmelerime hep söylediğim bir söz var:

Ne zaman ki para kazanmayı bir kenara bıraktığınızda (anlam ve amacınız var ise) o zaman para kazanırsınız.

*Hatta derim ki marka daha baştan kurulurken bir soruna çözüm üretin. Bu sorunun toplumsal bir mesaj içerdiğinde her şey o kadar kolay olacak ki…

Hadi biraz daha detaylara geçelim,

Anlamlı Markalar (Meaningful Brands) kavramı ile birlikte hayatımıza giren kavram son zamanlarda oldukça rağbet gördü. İletişimcilerin işi bu aşamada artık hiç kolay değil.

Amacın (Purpose), anlama dönüşme süreci birey, marka, toplum ve doğa dengesiyle pişen bir marka duruşu. Anlam (meaning), büyüktür amaç (purpose) dediğimizde, çok kolay bir işe de kalkışmıyor iletişimciler. Yolun varmaktan daha önemli olduğu büyük konulardan biri bu.

Brand Purpose (Marka Amacı) Nedir? Tam Olarak

Bir markanın amacı, kendisini hedef kitle tarafından tanınır ve tercih edilen bir marka olarak görülmesini sağlamaktır. Bu amaç, bir markanın ürünlerini ve hizmetlerini satın almak isteyenlerin sayısını artırmak ve bu ürünleri ve hizmetleri satın alanların markayı tavsiye etmesini sağlamaktır.

Modern tüketiciler, markanın inançları ve kendileri için önemli olan konulardaki görüşleri ile büyük ölçüde ilgileniyorlar. Edelman’ın 2017 Kazanılan Marka Araştırması, dünya çapındaki tüketicilerin %50’sinin kendilerini inanca dayalı alıcılar olarak gördüklerini ve %67’sinin tartışmalı bir konudaki tutumuna katıldıkları için ilk kez bir marka satın aldıklarını ortaya çıkardı. Bu nedenle, sizin için önemli olan konular hakkında konuşmaktan korkmayın. Unutmayın, herkes için her şey olamazsınız. Amacınız tüm müşterilerinizde yankı uyandırmayacak, ancak temel demografinizde yankı uyandırmalıdır. Tüketiciler, markaların güçlerini ve etkilerini hayır işleri, çevreye yardım veya gelecek nesiller için fırsatlar yaratma gibi iyilik yapmak için kullanmalarını istiyor. Temel olarak, insanlar sizin umursadığınızı umursuyor.

Bir markanın amacı, ayrıca müşterilerine değer sunmak ve onların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu amaç doğrultusunda, bir marka ürünlerini ve hizmetlerini geliştirir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutar.

Bir markanın amacı ayrıca, rakiplerinden farklılaşarak kendine özgü bir imaj ve kimlik oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, bir marka ürünlerini ve hizmetlerini benzersiz özellikleriyle tanıtır ve kendisini diğer markalardan ayırt eder.

Brand Purpose (Marka Amacı) Global Örnekler

Apple Marka Amacı (Brand Purpose):

Apple markası kendisini hedef kitle olarak genç, yenilikçi ve teknoloji meraklılarını seçmiştir. Bu hedef kitleye hitap edebilmek için, ürünlerini tasarım ve kullanım kolaylığı açısından geliştirir ve reklamlarında da bu özellikleri vurgular. Böylece, hedef kitleye hitap ederek kendisini tercih edilen bir marka olarak görülmesini sağlar.

Nike Marka Amacı (Brand Purpose):

Nike markası spor giyim ve ayakkabı ürünlerini hedef kitle olarak spor yapanları seçmiştir. Bu hedef kitleye hitap edebilmek için, ürünlerini rahatlık ve performans açısından geliştirir ve reklamlarında da bu özellikleri vurgular. Böylece, hedef kitleye hitap ederek kendisini tercih edilen bir marka olarak görülmesini sağlar.

Mercedes-Benz Marka Amacı (Brand Purpose):

Mercedes-Benz markası otomobil ürünlerini hedef kitle olarak lüks ve kalite arayanları seçmiştir. Bu hedef kitleye hitap edebilmek için, ürünlerini lüks ve kalite açısından geliştirir ve reklamlarında da bu özellikleri vurgular. Böylece, hedef kitleye hitap ederek kendisini tercih edilen bir marka olarak görülmesini sağlar.

Brand Purpose (Marka Amacı) Türkiye’den Örnekler

Turkcell Marka Amacı (Brand Purpose):

Turkcell markası Türkiye’de en yaygın kullanılan mobil telefon operatörüdür. Turkcell markasının amacı, Türkiye’de en yaygın kullanılan mobil telefon operatörü olmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Turkcell markası ürünlerini ve hizmetlerini geliştirir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutar.

Beko Marka Amacı (Brand Purpose):

Beko markası Türkiye’de en yaygın kullanılan beyaz eşya markasıdır. Beko markasının amacı, Türkiye’de en yaygın kullanılan beyaz eşya markası olmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Beko markası ürünlerini geliştirir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutar.

Brand Purpose (Marka Amacı) Üç Ana Faydası

  1. Müşterilerin ve toplumun hayatına değer katar.
  2. Markayı rakiplerinden ayırır.
  3. Netlik ve güçlü kurum kültürü sağlar. 

Brand Purpose (Marka Amacı) Kavramı ile İlgil Uzmanlar Ne Diyor

Bu konuda uzmanlar, marka ve pazarlama konusunda çeşitli görüşleri vardır. Örneğin, bazı uzmanlar, markanın ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesini ön planda tutması gerektiğini vurgular. Bu uzmanlar, markanın ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesini artırmak için sürekli geliştirme ve yenilikçi olma çabasında olması gerektiğini savunur.

Diğer uzmanlar ise, markanın hedef kitle tarafından nasıl algılandığını anlamaya ve bu algıyı istedikleri şekilde değiştirmeye çalışması gerektiğini vurgular. Bu uzmanlar, markanın hedef kitle tarafından nasıl algılandığını anlamak için araştırma yapması ve bu araştırma sonuçlarına göre pazarlama stratejisi belirlemesi gerektiğini savunur.

Kısaca Marka Amacı (Brand Purpose)

Marka amacı(Brand Purpose): Tanınırlık, tercih edilirlik, değer sunma, farklılaşma, imaj oluşturma.

Marka Amacı (Brand Purpose) Nasıl Belirlenir?

Bir markanın amacı, öncelikle markanın hedef kitle olarak seçtiği kitleyi anlamaya yönelik araştırma yaparak belirlenir. Bu araştırma sonucunda, marka hedef kitle tarafından nasıl algılandığı ve bu algının nasıl değiştirilebileceği anlaşılır. Bu bilgiler doğrultusunda, marka amacı belirlenir.

Bir markanın amacı, ayrıca markanın ürünlerinin ve hizmetlerinin özellikleri ve müşteri ihtiyaçları göz önünde bulundurularak da belirlenebilir. Örneğin, bir marka ürünlerini ve hizmetlerini kalite açısından ön planda tutuyorsa, marka amacı kaliteli ürün ve hizmet sunmak olabilir. Ayrıca, bir marka ürünlerini ve hizmetlerini fiyat açısından ön planda tutuyorsa, marka amacı uygun fiyat sunmak olabilir. Yukarıda verdiğim örnekleri tekrar incelemenizi tavsiye ederim.

Sonuç olarak, bir markanın amacı hedef kitle tarafından nasıl algılandığını anlamak ve bu algıyı istediği şekilde değiştirmeye çalışmak, markanın ürünlerinin ve hizmetlerinin özellikleri ve müşteri ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenir.

Marka Amacı (Brand Purpose) Kavramı Neden Önemli?

  • Brand Purpose kavramı, markanın amacının sadece kâr elde etmekten çok daha fazla olduğunu vurgular.
  • Brand Purpose, markanın toplum ve dünya için ne gibi bir katkı sağladığını ve bu katkının nasıl değerlendirildiğini anlatır.
  • Brand Purpose, markanın hedef kitle tarafından nasıl algılandığını ve bu algının nasıl değiştirilebileceğini anlamaya yardımcı olur. Bu sayede, marka hedef kitle tarafından daha iyi anlaşılır ve tercih edilir hale gelir.
  • Brand Purpose ayrıca, markanın müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olur. Müşteriler, markanın sadece kâr elde etmekten çok daha fazla bir amacı olduğunu görürse, markaya daha fazla güvenir ve markayı daha sık tercih eder.

Brand Purpose kavramı markanın amacının sadece kâr elde etmekten çok daha fazla olduğunu vurgular ve marka hedef kitle tarafından daha iyi anlaşılır ve tercih edilir hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca, markanın müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, Brand Purpose kavramı son derece önemlidir.

Markanızın amacı, yalnızca hedef kitlenize etkili bir şekilde iletebiliyorsanız şirketinizin büyümesine yardımcı olabilir. Tüketicilerin, onu desteklemek için amacınızı tanımlayabilmeleri gerekir. En önemlisi, markayla insani düzeyde bağlantı kurmak için markanın arkasında kimin olduğunu görmeleri gerekiyor. Ürünlerinizi oluşturmak, satmak ve pazarlamak için birlikte çalışan ekibinizdeki kişiler, misyonunuzu hayata geçiren kişilerdir. Tüketicilerinize çalışanlarınızın günlük işlerini göstererek şirketinizin adına bir çehre koyun. Canlı yayınlar, videolar veya doğrudan mesajlar yoluyla onlarla etkileşim kurarak kitlenizin umursayan gerçek insanlarla iletişim kuruyormuş gibi hissetmesini sağlayın. Kitlenizin aktif olarak dahil olduğu bir söyleme katılarak amacınızı iletin.

Markalar boşlukta var olmazlar. Toplum değiştikçe ve geliştikçe, marka amacınız da muhtemelen onunla birlikte gelişecektir. Özgünlüğü korurken uyarlanabilir olmak, sürekli değişen iş dünyasında önde kalmanın anahtarıdır. Markanızın kimliğini ve amacını oluşturmak zordur, ancak özgün, şeffaf bir marka stratejisi tasarlamanın faydaları, şirketinizin uzun vadede büyümesine yardımcı olacaktır. Markanızın amacını tanımlamak, markanıza anlam ve otorite kazandırırken, müşterilere hayatlarını ve dünyalarını iyileştirmek için onlarla birlikte çalıştığınızı gösterir.

Özet olarak, bir markanın amacı kendisini hedef kitle tarafından tanınmış ve tercih edilen bir marka olarak görülmesini sağlamaktır. Tam olarak bu noktada markanın amacını belirleyemediysen yep yeni bir yıla girdiğimiz bu anlarda değişikliğin şimdi tam zamanı.

* Hadi iletişime geçin birlikte markanızın amacınızı oluştururken markanızı baştan yenileyelim.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Son zamanlarda çok defa duyduğum merak ettiğim bir konu, brand purpose kavramı hakkında tekrar araştırma yaparken keşfettim yazılarınız harika. Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Ellirinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et