fbpx
Sosyal Medya

İşletmeler İçin Instagram’ı Etkili Kullanma ve Takipçileri Etkileme Yöntemleri Nelerdir?

Dijital bir dönüşümün yaşandığı ve bu dönüşümün tüm dünya kültürlerini etkilediği günümüzde, dijital pazarlama kanallarını işiniz için kullanmanız tercih değil gereklilik oludu artık. Sosyal medya kullanımının en etkili platformlarından Instagram’ı işiniz için en iyi şekilde kullanmanın ipuçlarını derlediğim içeriğimde bulabilir, iş hayatınızda yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Instagramı Etkili Kullanma ve Takipçileri Etkileme Yöntemleri

İşte size, instagramı etkili kullanma ve takipçileri etkileme yöntemlerini sizin için derleyip istifadenize sunuyorum faydalı olması temennisi ile.

Kullanıcı Adını İyi Belirle

En çok yapılan hatalardan biridir. O kadar tuhaf kullancı adları varki örnek vermeden geçemeyeceğim (@cadde-_lila.fatos) gibi 🙂 İnstagram ****gibi sosyal medya araçları için kullanıcı isimleri önemli bir yer tutar. Bundan dolayı insanların akıllarında hemen hatırlanacak ve anlaşılabilir isimler konulması daha faydalı olacaktır.

Örneğin, bisikletçisiniz ya da kahve fotoğrafları paylaşacaksanız “bisikletcim”, “kahvehane” gibi kolay ve hatırlanabilir uygun isimler konulabilir.

Profil Resmini Farklı Yap!

Instagram kullanıcılarının birçoğu kendi fotolarını kullanırsa daha etkili bir uygulama yapmış olur. Çünkü farklı bir obje, resim vb. profil resmi koymak genel itibariyle tüm takipçilerin fazla dikkatinde olmaz. Lakin profile koyacağınız kendi fotoğrafınız takipçilerinizin ilgisini çekecektir.

Yalnız burada vesikalık bir fotoğraftan daha ziyade yandan, önden ya da kendinizi yansıtacak farklı bir profil fotoğrafı daha önemlidir/etkilidir.

Markanız İçin Bir Tarz Yaratın

Instagram ağırlıklı olmak üzere fotoğraf ve son zamanlarda da video üzerinden kendinizi ifade edebileceğiniz bir platform. Bu platformda dikkat çekebilmek için belli bir görsel tarz oluşturmanız ve paylaşımlarınızı bu ekole göre oluşturmanız gerekiyor. Bir bütünlük yaratmayan, bir arada oldukları zaman bir şey ifade etmeyen paylaşımlar hiç kimsenin aklında kalmayacak ve izlemeye değer görülmeyecektir. Belli bir fotoğrafik yaklaşımı, belli bir renk skalasını ya da markanız için estetik bir kimlik oluşturmanızı sağlayacak herhangi bir stili benimseyebilir, böylece markanıza ait bir görsel kimlik oluşturabilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Herkes Açık Hale Getirin

Instagram hesaplarında sık yapılan hatalardan birisi de var olan instagram hesabını gizli modda tutulmasıdır. Bunun işletmeye hedef kitlesine ulaşmasını sağlayacağı hastag (etiket) uygulamasının kitleye ulaşmamasını ve başta keşfet gibi alanlara düşmemesini sağlayacağını bilmelisiniz.

Markanız İçin Bir Kültür Yaratın

Markanız için estetik bir kimlik ve yaklaşım yaratmanızın yanı sıra, paylaşımlarınızda markanızı ifade eden bir kültürü de benimsemeniz takipçi sayınızı arttıracaktır. Hesabınızın, markanızın ya da işinizin düz bir tanıtımı yerine, ait olduğu kültürü yansıtan bir platform olması takipçilerin ilgisini çekecektir. Örneğin; işiniz doğal kıyafetler üretmekse, doğal yaşam, doğal ürünler ile ilgili dünya genelinden verilere, görsellere hesabınızda yer verebilirsiniz.

İşiniz için yaratacağınız Instagram profili, işinizi, sizi ve vizyonunuzu en iyi ve birinci ağızdan ifade edecek kanaldır. Verimli Instagram kullanımı ile mükemmel itibar yönetimi gerçekleştirebilir, rakipleriniz arasından kolayca sıyrılabilirsiniz. Dijital dönüşüm çağında sadece Instagram yönetimini iyi yaparak ciddi oranda fark yaratabilirsiniz.

Gerçekten İlgi Çekici Paylaşımlar Yapın!

Instagram platformunda görsellikler ön plandadır. Görsel paylaşımlar üzerinden paylaşımlar sergilenmektedir. Bundan dolayı başkalarının resimlerini değil kendi çektiğiniz resimlerin, orijinal paylaşımları daha çok ilgi görmekte ve takipçilerin pür dikkat hedefindedir.

Ayrıca paylaşımlarda insanların ilgi duydukları alana yönelmeli, ruhlarına dokunmalı ve güncel konuları instagramda işlemelisiniz.

Yapmacık ve günübirlik paylaşımlar ve nezaketen yorumlar alabilme adına paylaşım yoluna başvurmayın.

Daha çok yaşamın gerçeklerini ve düşüncelerini gerçekten aktarabilecek paylaşımlar her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır. Zamanla takipçi sayınızda önemli bir artış olacaktır.

Sabırlı Olun ve Paylaşımları Rutine Bindirin!

Paylaşımlarınızda takipçilerinizin sayısını artırmak adına aceleci davranmayın. Yalan ve yanlış doğru olmayan bilgilerin, insanların bir anlık hoşuna giden ama kıymeti harbiyesi olmayan paylaşımların size uzun vadede bir faydası olmayacaktır.

Bunun yerine paylaşımlarınızı belirli bir rutine bindirerek kendinize daha iyi bir fayda sağlamış olursunuz. Böylece yavaş yavaş takipçi sayınızda artacaktır. Damlaya damlaya göl olur, yeter ki sabredin ve orijinal olun.

Güncel Olun ve Güncel Fotoları Zamanında Paylaşın!

Takipçilerinizi sürekli hale getirip tutmak istiyorsanız sizin, güne dair güncel paylaşımlarınız daha isabetli olacaktır. Ayrıca güncel olan fotoğraflarınızı doğru zamanda paylaşmanız çok önemli olmakla birlikte etkilidir.

Geçen aya ya da haftaya ait bir fotoğraf fazla ilgi görmeyecektir.

Yazılar Kısmında Simge Ya Da Emojiler Kullanın

Metin oluşturduğunuz bölümlerin bazı yerlerine ekleyeceğiniz simgeler/emojiler takipçilere daha sıcak ve samimi gelmektedir. Bundan ötürü sizde yazılarınızda bu emojileri kullanabilirsiniz ama abartmamanızı özellikle belirtmeliyim.

Sık Sık Aynı Paylaşımlar Takipçilerinizi Kaçırır!

Her zaman aynı olan paylaşımlar takipçilerinizi sıkacaktır ve kaçmalarına sebep olacaktır.

Örneğin sabah ben evden çıktım ve akşam evime geldim gibi durumları her gün paylaşmak vb. paylaşımlar emin olun ki takipçilerinizi başka hesaplara sevk edecektir.

Bundan ötürü değişik, farklı ve ilgi çeken paylaşımlara bol bol yer vermeniz daha uygun olacaktır.

Farklı Instagram Hesaplarını Takip Edin!

Instagram’daki diğer bir önemli husus ise başka Instagram hesaplarını takip etmenizdir. Farklı olan o hesapları da beğenmeniz ayrıca size takipçi kazandıracaktır.

Size çok faydalı bir örnek bırakıyorum, https://www.instagram.com/ruhundoysun/ şahsen benim çok takdir ettiğim bir sayfa. Grundig Türkiye’yi bir kez daha tebrik ediyorum.

Bulunduğunuz Sosyal Medya Ortamını İyi Tanıyın

Sosyal medya kanallarının, İnternet platformlarının kendilerine özgü dilleri ve ritüelleri vardır.

İşletmeler için İnternet kullanımı söz konusu olduğunda ise bu yazılmamış kurallar daha da önem kazanır.

Fiziksel hayatınızda farklı bir şekilde ifade ettiğiniz durumları dijital ortamlarda daha farklı yollarla ifade etmeniz gerekebilir. Bunu yaparken markanızın itibarını zedelememek, komik duruma düşmemek için ön araştırma yapmanız gerekir.

Başarılı Instagram hesaplarını inceleyin ve buralarda Instagram’ın dilini, hashtag, mention, stories gibi özelliklerin nasıl başarılı bir şekilde kullanıldığını gözlemleyin. Layout, Hyperlapse, Boomerang, gibi yardımcı uygulamalar ile farklı içerikler oluşturmayı unutmayın!

Öğrendiklerinizi Uygulayın

Gerek Instagram gerek diğer sosyal medya kanalları, dünyanın en başarılı uzmanları tarafından sürekli bir şekilde güncellenmektedir. Bu ortamlara kazandırılan her bir yeni özellik, dünya çapında büyük bir hızla popülerleşmektedir.

Bu yüzden Instagram’ın bütün özelliklerini paylaşımlarınızda kullanın. Paylaşımlarınızda, hashtag, mention gibi daha eski özelliklerin yanında, Stories gibi daha yeni ve gözde özelliklerden de yararlanın. Bu özelliklerden yararlanacağınız zaman trendleri iyi kavramış olmanız da büyük önem taşıyor. Sadece hashtag kullanmış olmak için herhangi bir hashtag kullanmaktansa o anda en popüler olan hashtag’i belirleyip onu kullanmalısınız.

Yeni Eklenen Özellikleri Aktif Olarak Kullanın

Instagram kullanıcıların isteklerine göre kendini sürekli geliştiren bir platform malumunuz. IGTV , yeni gif’ler, müzik ekleme ve en son gelen Reels gibi en yeni eklentileri aktif olarak kullanmanız çok ciddi bir fark yaratacaktır. Özellikle bu uygulamaları başkalarından gördüğünüz değilde marka kültürünüze özel oluşturmanız daha sağlıklı ve etkili olacaktır.

Sponsorlu İçerikler İçin Instagram Sizi Dinliyor

En çok sorulan sorulardan biri ” Bizi dinliyorlar mı?” sorusu. Iphone kullanıcılarının yakından bildiği “hey siri” seslenmesi ile aktif hale gelen uygulama, ortam dinlemesi ve konuşmalarınızı yapay zeka üzerinden kaydediyor. Size gün içerisinde ilgi ve alakanıza göre sunuyor. Kimi zaman instagram üzerinden direkt mesaj olarak gönderdiğiniz bir ürünün karşınıza çıkan reklamda gördüğünüzde şaşırırsınız, şaşırmaya devam her geçen gün buna daha çok dikkat edeceksiniz. Örneğin bu yazı ile ilgili arkadaşlarınıza bahsedin ” Haldun Yıldız diye marka danışmanı var duydun mu hiç ” diye bir cümle kurduğunuzda benim sponsorlu ve normal içeriklerime daha çok karşılaşmaya başlayacaksınız.

Dijital İletişimi bütün yönleriyle keşfetmek ve işletmenizi bu platformlarda kusursuz hale getirmek için Profesyonel Marka Danışmanlığı desteği alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey bana yazmak, bir tık kadar yakınım.

Bu arada beni de takip etmeyi unutmayın?

Takip Et

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et