fbpx
Pazarlama
Trend

H2H Pazarlama Nedir? Yeni Pazarlama Uygulamasına Merhaba Deyin!

H2H, Başka bir deyişle “Human To Human” insan merkezli pazarlama alışılmışın dışındadır. Bu biçimde şirketler ve müşteriler arasındaki ilişkiler uzun vadeli güvene dayalı olarak gelişir.

H2H pazarlama, kısaca insan merkezli pazarlamadır. Yani yönteminin merkezinde ürün değil, çözüm, fiyat değil değer var! Bu tür bir H2H pazarlamanın temel amacı, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktan daha çok, ilişkinin  markanın niteliğini güvenilir olacak kadar yakınlaştıran bir yüzü, sahibi ve sesi olmasını sağlamaktır.

(H2H) İnsandan İnsana Pazarlama Neden Önemlidir?

Bu pazarlama taktiğinin aslında çok kolay neden mi? Kendi düşünce ve seçim kararlarınızı merkeze koyduğunuzda zaten olayı çoktan anlamış oluyorsunuz.

Pazarlama stratejinizin mümkün olan en iyi sonuçları vermesini sağlar. Bunu sağlamasının nedeni kişiselleştirmedir. Göründüğünden daha basittir ve  en sevdiğiniz geliyor, neredeyse hiç yatırım gerektirmez. Nasıl? Çünkü sadece bir insanın diğeriyle bağlantı kurmasını gerektirir. Hedef kitlenizle insandan insana bağlantılar kurmaya odaklandığınızda, hata yaptığınızda çok daha affedici olurlar. Çünkü insan hata yapar ve bu hatayı avantaja çevirebilir. Çünkü onlara açık bir fayda olduğunda teste izin verilir ve teşvik edilir.

Pazarlamanızı insancıllaştıracak hedef kitlenizle daha güçlü ilişkiler kurabilir ve onların satın alma kararları üzerinde daha fazla etkiye sahip olabilirsiniz.

Konunun önemini daha iyi anlamanız için Google’ın uzun zamandır üzerine çalıştığı asistanı hep beraber bir izleyelim mi?

Markanızı H2H Pazarlama Stratejisiyle Başarıya Ulaştırmak İçin Ne Yapmalısınız?

H2H insan merkezli pazarlama anlamıyla hizmeti insancıllaştırma yani dijital pazarlama stratejilerinin doğru olmasını ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmesini sağlamak için önemlidir.

Hep anlattığım kişilik kartı yani Persona tam bu noktada devreye giriyor. Hedef kitlenizin personasını çıkardığınızda onara özel içerik ve pazarlama stratejilerinizi çıkarmanız daha kolay olacağını sürekli anlatmıştım. O yüzden rtüm pazarlama çalışması gibi H2H pazarlamasına da başlamadan önce personanızı mutlaka çıkarın.

H2H pazarlama stratejisinin asıl olarak amaçlarından biri ise bu ilişkide hata yapmaya ve kendilerini sınamalarına izin verilir. Her insanın, başarılı sonuçlara ulaşmanın tek yolunun deneme yanılma yoluyla olduğunu anlar. Aslında her şeyde olduğu gibi H2H bir süreçtir ve insan hayatında yaptığı hataların toplamıdır yaklaşımıyla yaklaştığınız zaman bir müddet sonra hata yapmamaya ve hatalarımızdan ders çıkarma sürecimiz bizi ve markamızın gelişmesine yardımcı olacaktır.

H2H Stratejisinde Müşterilere Nasıl İletişim Kurulur?

Müşterileriniz Gibi Düşünün!

H2H stratejisinde insan merkezli düşünürken kendinizi müşterilerinizin yerine koyarak, şirketinizin onları anladığını bilmelerini sağlarsınız. Ve bu davranış, daha büyük anlaşmaları kapatmak ve güçlü bağlantılar kurmak için bir ittirici bir güç olabilir.

Müşterileriniz ile Kişisel Olun!

H2H stratejisinde kişisel olmak müşterilerinizle yakın olmaktır. Müşterilerinizi yakından tanımanız gerekir. Mesela adını, isteklerini ve arzularını bilmek gerekmektedir. Bu stratejinin başarısı için çok önemli olan, ekibinize aktif olarak dinleme talimatı vermektir. Ekibinizle birlikte müşterilerinizi dinleyin ve notlar alın.

Müşteriler şirketiniz ile bir bağlantı kurduğunu hissettiği zaman ilişki katlanarak büyür ve güçlenir. Aslında bu da marka sadakatini artırır.

Müşterilerinizle Otantik Olun!

Otantik kelime anlamı özgün olmaktır. Özgünlük müşterilerinize söylemek istediklerinizi değil, onların duyması gerekenleri söylemektir.

H2H stratejisinde müşterilerinize şeffaflıkla iletişim kurulmalı ve müşterilerinize güven uyandırılmalı, konuşurken jest ve mimiklerimizi kullanmanız müşterilerde en iyi müşteri deneyimine  sahip olmaları için samimi ve dikkatli konuşmalar yapmanızı sağlayacaktır.

Müşterilerinizle Konuşurken İlham Verici Olun!

İnsanın doğası gereği duygulara sahip olmak çok önemlidir. Bu yüzden müşterilerinizle iletişim kurmanın en önemli parçasıdır.

İnsanlara ilham vermek onlar için bir şeyler yapmanın ilerisinde bir gerçektir. Onlara zor zamanlarında bişeyler verebilmektir önemli olan.

Bütün bu anlatımlardan yola çıkarak markanız ile müşterilerin arasındaki iletişim sürecini ele aldık. Daha ayrıntılı öğrenmek için daha önce yazmış olduğum “Hikaye Mi Satar Ürün Mü? Storytelling Sanatı Nedir? ” okumanızı şiddetle öneririm.

B2B ve B2C Pazarlama Nedir? Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

B2B (Business to Business) işletmeden işletmeye yani olay ismin kendisindedir. Müşterilerinin sorunlarını çözme veya en azından kendilerini daha çekici hale getirme umuduyla hizmetlerini diğer işletmelere pazarlayan işletmelerdir.

Dünyada insanın aşina olduğu pazarlama tarzı tipik olarak işletmeden tüketicidir. B2C stiline sahip reklamlar, akılda kalıcı digital telefon ve  bilgisayar reklam panolarında, komik köpüklü su reklamlarına ve hatta göz alıcı elektronik reklamlara benziyor. Hepsi farklı sektörlere ait olsa da, sizin için tasarlanmış olmaları bakımından ortak noktaları temelinde tüketici var.

Yukarıda anlattığım B2B ve B2C pazarlama B2B’(işletmeden işletmeye)’ ve B2C (işletmeden insanadır). H2H ise pazarlama dünyasına hızlı ve akın akın gelen H2H (insandan insanadır). Anlatılanları pekiştirmek için bir örnek verecek olursak;

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Jeff Bezos  bir açıklamasında ‘’Ne zaman yatırımlarımı insanların hayatlarını değiştirecek şeylere yatırdım o zaman hayatım değişti’’ demiştir. Şimdi B2B ve B2C arasındaki farkları tablolar halinde vereceğim.

B2B ve B2C Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

B2B B2C
Diğer İşletmeleri Hedefler Tüketicileri Hedefler
Daha Az Müşterisi Var Daha Fazla Müşteri Sayısına Sahiptir
Genellikle Daha Küçük Bir Grupla/Gruplarla Konuşmak İçin Çaba Gösterilir Çok Çeşitli İnsanlarla Konuşmak İçin Çaba Gösteriliyor
Yüksek Değerli Siparişleriniz Olsun Düşük Değerli Siparişler Alın
Satın Alma Kararları Daha Uzun Sürer Satın Alma Kararları Anında Verilebilir
Daha Uzun Süreli İlişkiler Üretin Daha Kısa Vadeli İlişkiler Üretin

Bu çizelge her işletme için geçerli olmasa da, B2B ile B2C pazarlamayı karşılaştırırken gördüğümüz tipik modeldir.

Bu anlatılanlardan yola çıkarak B2B odaklı markaların neden H2H pazarlamasına geçmeli nasıl ve neden gerçekleşmeli maddeler halinde sıralayalım;

Çözüm Odaklı Olma

B2B odaklı markalar vizyon ve misyon değerlerine ayrı bir önem verirler. Bu olguları kendilerine yol edinirler ama artık bu olguların bir önemi yok insanlar artık sorunlarının nasıl biteceği ile ilgileniyor. Bu nedenle markalar ‘’Neden Varım’’ sorusunun cevabını aramalıdır.

Kişiselleştirme

Markaların duyguları yoktur ama insanların vardır bu yüzden insanlar içinde bulundukları durumu hissetmek ve içselleştirmek ister bu yüzden duygularınızı hissetirin.

Sınırsız Bilgiye Ulaşım

Globalleşen dünyada herkes bilgiye her an istediğinde ulaşması B2B’ler için rekabeti arttırdı. Sınırsız bilgiden dolayı firmalar alışagelmiş düşüncelerin ve uygulamaların dışına çıkmak zorunda kaldı ve sorgulanmaya başlandı. Bu da firmaları farklı arayışlara girmek zorunda kaldı. Farklılaşmanın yollarını aramaya her zamankinden daha fazla uğraşmaya başladılar.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya artık marka stratejisine ve H2H insan merkezli pazarlama alanında mutlaka firmaların girmesi gereken bir alandır. Asıl problem sosyal medyada diğer firmalardan öne çıkaracak +1 bulunmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyayı Katalog Gibi Değil, Adı Üzerinde Sosyalleşmek İçin Kullanın”

Markanızda sosyal medyada yapacağınız en önemli nokta (Storytelling) hikayeleştirme sanatıdır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için daha önce yazdığım “Storytelling Sanatı Nedir?” yazı içeriğinden ulaşabilir ve derinlemesine konuya vakıf olabilirsiniz.

Ölçümleme

Ölçemediğiniz şeyi geliştiremezsiniz değil mi? Bu soru işaretinden yola çıkarak pazarlamada daha sık anılır oldu. Pazarlama işleriyle uğraşan insanlar elindeki verileri değerlendirebilecek birçok alana sahiptirler. Bu araçlar gerçektende çok işe yarıyor bu araçlar sayesinde insana ulaşım daha kolay bir hale geldi. Bu da pazarlamada yeni ufuklar açılmasını sağladı öyle değil mi?

H2H, B2B veya B2C İletişim Stratejilerinden Daha İyi Performans Gösterebilir Mi?

H2H pazarlamasının erişimi daha geniş olduğu ve sonuçların daha hızlı görünme eğiliminde olur. Her zaman B2B ve B2C stratejilerinden daha iyi performans göstermektedir. Bu yüzden marka ve müşteriler H2H insan merkezli pazarlama stratejisinin önemi kat ve kat artmaktadır.

Bunu hemen hemen herkes gördü diye düşünüyorum sizce…

Birkaç e-posta göndermek, mesaj bırakmak ve hatta potansiyel müşterileri uzmanlarla iletişim kurmak, formları doldurmaya davet etmek yerine, asıl önemli olan diyalog kurmaktır. Tüketicinin ürününüze neden ihtiyaç duyduğunu göstermeye çalışmak yerine bunu anlamlı hale getirin.

B2B ve B2C Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

(H2H) İnsandan İnsana Pazarlama Stratejisi Nasıl Benimsenir?

1. Ses Tonu

Kitlenizle konuşma şekliniz çok önemlidir. Markanızın insanlığını bu şekilde iletirsiniz. Yukarıda belediye örneğini hatırlayın. H2H stratejinizi etkili bir şekilde iletmek için yapmanız gerekenler:

  • Gerçek Olun: Özgünlük, okuyucunun duymak istediklerini değil, duyması gerekenleri söylemekle ilgilidir.
  • Empatik Olun: Kitlenize onları anladığınızı, onların yerinde olduğunuzu bildirin.
  • Kişisel Olun: Müşterinizi tanıyın, adlarını, beğenilerini ve hoşlanmadıklarını öğrenin.

2. İletişiminizi Basitleştirin

Dolgunluk, formalite ve aşırı karmaşık jargon kullanımı, sizinle hedef kitleniz arasında bir engel olabilir. Dilinizi basitleştirerek ve kitlelerle eşit olarak konuşarak yakınlık kurun.

3. Dürüst ve Şeffaf Olun

Açık ve dürüst olmak, güvene dayalı sağlam ilişkiler kurabilmenin tek yoludur. Aldığınız kararlar konusunda hedef kitlenize karşı dürüst olmanız gerekir. Neden onların verilerini topluyorsunuz, bununla ne yapmayı düşünüyorsunuz? Otomasyon mu yoksa yapay zeka mı kullanacaksınız? Makinelerin davranışlarını izlemesine neden izin vermelidirler ve onlar için ne fayda sağlar? Bu soruların cevabını vermelisiniz.

4. Kişiselleştirme ve Otomasyonu Harmanlayın

Verilerinizi akıllıca kullanın ve yalnızca kullanıcının deneyimini iyileştirecek verileri kullanın. E-posta, SMS ve canlı sohbet yoluyla otomatikleştirilmiş deneyimler, yolculuklarını önemli ölçüde iyileştirecek, ancak kişiselleştirmek onu unutulmaz kılacaktır.

5. Müşteri Hizmetlerini İnsancıllaştırın

Hedef kitlenizle ne zaman ve nasıl doğrudan bağlantı kuracağınızı bilin. İki yönlü iletişim kanalları bir zorunluluktur; insanların markanızın arkasındaki insanlarla bağlantı kurmasının tek yolu bunlar. Sohbet, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları, markanızın arkasındaki gerçek kişiler tarafından doğrudan konuşmalarını ve duyulmalarını sağlar.

6. Sosyal Medyada Etkileşim Kurun

Sosyal medya, insandan insana etkileşim için tasarlanmıştır; rahat ve samimi sohbetler. Soruları yanıtlayın, yorumları yanıtlayın, neşeli ve anlamlı içerik yayınlayın, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşın, canlı yayına geçin. Bunların hepsi, kitlenizi tanımanın ve onlarla doğrudan etkileşim kurmanın harika yollarıdır.

Son olarak toparlayacak olursak size harika bir kısayollar veriyorum. Bunları uyguladığınızda artık markanız daha insancıl görünmeye başlayacaktır. Unutmadan sadece bunlarla olmayacağını da yazıyı buraya kadar okuduysanız anlamış olacağınızı zannediyorum.

H2H Pazarlamasını İşletmenize Uygulayabileceğiniz En İyi Hızlı Uygulamalardan Bazıları Şunlardır

 • Pazarlamacı gibi değil, insan gibi konuşun
 • Sadece ürün satmayın, sorunları çözen çözümler sunun
 • Özgün olmayı seçin: kimse mükemmel değildir ve herkes hata yapar
 • ‘Örnek olay incelemelerini’ hikayelerle değiştirin
 • Otomasyon yerine kişiselleştirmeyi uygulayın veya otomasyonu kişiselleştirin
 • Kullanıcılarınızın oluşturduğu içerikten yararlanın
 • Unutmayın, içerik içerikten daha önemlidir! Yani içerik vaaar içerik var 🙂
 • Sosyal ağlarda ve yerel aramada çevrimiçi varlığınızı optimize edin

Markanızı insanlaştırmak konusunda zorlandığınızda veya takıldığınız konularda her zaman destek alabileceğiniz biri olduğunu unutmayın! Ben hep bir tık veya bir arama kadar uzağınızdayım.

Hadi kolları sıyırın… Şimdiden kolay gelsin 🙂

Bu ve diğer konularda markanızı geliştirmek için “Marka Yönetimi ve İletişimi Eğitimi” ile her zaman yanınızdayım.

Haldun Yıldız

13 yıldır sektördeyim ana çalışma konularım; Marka, Marka Stratejileri, Marka Danışmanlığı, Marka Hikayesi, Kurumsal Kimlik, İnteraktif Pazarlama, Sosyal Strateji ve Pazarlama’dır. Cesur markaları kalplerde ve satışlarda büyütmek için kollarımı sıvadım destek almak için aramanız yeterli.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Daha önce duyduğum ve açıkcası unuttuğum araştıracağım bir konuydu, siz benim yerime bunu yapmışsınız. Diğer yazılarınızda çok harika anlatmışsınız. Ellerinize, emeklerinize sağlık Hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Haldun Yıldız Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et